Asist Analiz 6 ay önce

Akdeniz Diyeti ancak gelir düzeyiniz yüksekse ise yariyor

ABD’de televizyon sovlari araciligi ile Amerikalilara saglikli yasam tavsiyeleri sunan Dr. Mehmet Öz, Türkiye’de de siklikla gazetelerin saglik sayfalarinda yer aliyor.
 
Geçtigimiz günlerde de Sözcü gazetesinde Dr. Öz ile Akdeniz Diyeti (Akdeniz tarzi beslenme) ile ilgili bir söylesi yapilmisti [1]. Dr. Öz, söylesisinde Hem Italya’nin hem de Türkiye’nin içinde bulundugu cografi bölgedeki Akdeniz Diyeti olarak adlandirilan sebze, meyve ve zeytinyagi agirlikli beslenmenin iyi ve saglikli yasam için ideal oldugunu belirtmisti. Dr. Öz, saglikli beslenme tarzlarinin pahali olmadigini, günde 1 dolar harcayarak pasa gibi, en saglikli yemeklerin yenilebilecegini savundu.
 
Ancak geçtigimiz günlerde yayimlanan bir arastirma Dr. Öz’ün dedikleri ile çelisiyor. International Journal of Epidemiology adli dergide yer alan ve Italyali arastirmacilar tarafindan Italya’nin güneyindeki Molisani Bölgesi yasayanlari üzerinde yapilan arastirmada, 35 yas üstündeki 18 bin 991 kisinin beslenmeleri ve kalp damar sagliklari 4.3 sene boyunca izlenmis. Güney Italya’da Molisani Bölgesi’nde yasayanlar genel olarak Kuzey Italya’dakilere göre daha düsük sosyoekonomik düzeye sahip.
 
Bu deney gurubundaki kisilerde, Akdeniz Diyeti’ne bagliliklari ve kalp damar hastaliklari arasindaki iliski incelendiginde, Akdeniz tarzi beslenmenin kalp hastaliklarina olumlu etkisi sadece yüksek gelir gurubunda görülmüs. Arastirmacilar yüksek gelir gurubu olarak, hane basi gelirin yillik 40 bin avronun (aylik 13 bin 800 TL) üstüne sahip kisiler olarak niteliyorlar. Diger iki gelir gurubu, hane basi yillik gelirinin 25-40 bin avro arasinda oldugu orta grup ve 25 bin avronun altinda olan düsük ekonomik seviyedeki grup. Bu alt iki gruptaki kisiler için Akdeniz tarzi beslenmenin kalp-damar hastaliklarina olumlu bir etkisi görülmemis.
 
PEKI NEDEN?
 
4.3 senelik izleme süresince 49’u kalp krizi olmak üzere 256 kalp damar hastaligi tespit edilmis. Arastirmacilar Akdeniz Diyeti Skoru (MDS) puanlamasi ile her bir kisinin Akdeniz diyetine bagliligini puanlandirmislar. Bu hesaplamada göre 0-3 arasi diyete düsük baglilik, 4-5 arasi ortalama, 6 ve üzeri ise diyete yüksek baglilik olarak kategorize edilmis. MDS’deki iki puan artis kalp damar hastaliklarinda yüzde 15 daha düsük risk anlamina gelmis. Ancak bu iliski sadece yüksek sosyoekonomik grup için dogru olmus.
 
Fakli sosyoekonomik gruplardan olan fakat MDS puanlari ayni olan kisiler incelendiginde su tip beslenme farkliliklari görülmüs: Farkli miktarlarda antioksidan ve polifenol, yag asiti (Ing. “fatty acids”), mikrobesleyiciler (iyot, mineraller, vitaminler gibi çok küçük miktarlarda tüketilen ama kritik olan kaynaklar) alimi; tüketilen besinlerin farkli antioksidan kapasiteye sahip olmasi, lifli beslenme, farkli oranlarda organik sebze tüketimi ve tam bugday unlu ekmek tüketimi.
 
 
 
Bu arastirma, Akdeniz Diyeti ile kalp damar hastaliklari riski arasindaki iliskinin farkli sosyoekonomik gruplar arasinda degistigini gösteren ilk çalisma.
 
Nitekim, arastirmacilarin motivasyonu, görünürde herkese hitap eden Akdeniz tarzi beslenme biçiminin, tam da Dr. Öz’ün de yaptigi gibi, son yillarda gittikçe daha fazla öne çikarilmasi. Arastirmacilar, bu beslenme tarzina bagliligin ölçülmesinde birçok bilginin ve davranisin disarida birakildigini ve bunun sonucunda, görünürde ayni yeme-içme rutinini takip etmelerine ragmen farkli sosyoekonomik gruplar arasinda büyük beslenme farklarinin olustugunu gösteriyor.