SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Şampiyon aygırlar Ayabakan ve Tamerinoğlu'nun sperması satıldı

ALTILI GANYAN | 07.10.2020 13:43

TİGEM, Turbo'nun ardından şampiyon aygırlar; Ayabakan ve Tamerinoğlu'nun dondurulmuş 30 spermasını daha Katar'a satıp 750 bin TL gelir elde etti.

Şampiyon aygırlar Ayabakan ve Tamerinoğlu'nun sperması satıldı

Ülkemizde yetişen şampiyon aygırlarının temsilcileri; yakın gelecekte yurt dışındaki önemli yarışlarda boy gösterecekler... Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), nisan ayında şampiyon aygır kadrosunun süper starlarından Turbo'nun dondurulmuş spermalarını Katar'a satmıştı.

Ülkemizin yetiştirdiği tartışmasız en başarılı aygır olan Turbo'nun 30 doz spermasını Katar'a ihraç edip 1,5 milyon TL gelir elde etmişti. Arap atçılığı ve yetiştiriciliği yapan önemli haralar tarafından aşımlarda kullanılmaya başlayan spermalar, kısraklarda başarılı gebelik sonuçları verince Katar'dan yeni bir talep oldu.

Turbo gibi şampiyon aygır kadrosunun iki önemli ismi; Tamerinoğlu ve Ayabakan'ın da 30 dondurulmuş spermasını Katar'a ihraç eden TİGEM'e bağlı Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü, bu satıştan 750 bin TL gelir elde etti. Bu satışların ardından Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü, 2020 yılında; dondurulmuş sperma ihracatından 2 milyon 250 bin TL gelir elde etmiş oldu.

Dünya Arap Atı Organizasyonu (WAHO), 2008'de Ayabakan'ı, 2009'da da Turbo'yu yılın en iyi atı olarak seçmişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya