SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Umut Şenol, Asist Analiz’e konuştu!

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Basketboldan Sorumlu Yönetici Umut Şenol, Asist Analiz’in sorularını cevapladı.

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Umut Şenol, Asist Analiz’e konuştu!

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Basketbol Şube Sorumlusu Umut Şenol, Asist Analiz YouTube kanalında yayınlanan Beşiktaş Gündemi’nde soruları yanıtladı…

Yönetimde kolektif bir uyum var. Bu işin sırrı nedir?

  • Başkanımızın aile kavramına verdiği değer gerçekten çok önemli. Beşiktaş’ta, özellikle bir aile ortamının yaratılması bu değerden kaynaklandı. Bu aile kavramı sayesinde başarılı oluyoruz.

Basketbol şube sezon başında bir plan ortaya koydu ve taraflı tarafsız herkes bu planı başarılı buldu. Sezon başındaki o planın, teoride olduğu kadar pratikte de başarılı olmasını neye bağlıyorsunuz?

  • Bu planın iki temel unsuru vardı. Birincisi maddi istikrar… Geçtiğimiz yıllarda bu şubede çok paralar harcanmış ancak ödemeler düzgün yapılamamış ve sonraki yıllara borçlar kalmış. Maddi istikrarı sağlamak için genç oyunculara yöneldik. İkinci unsur da gençlerle oynama prensibiydi. Sezon başında hedeflediğimiz bir başka konu ise; Milli Takım’a en fazla sayıda oyuncu göndermekti. Bunu da sezon içerisinde başardık. Ayrıca başkanımızın temel felsefesini uyguladığı ilk şube de basketbol şubesi oldu.

Tofaş maçında bir kural hatası vardı. Spor kamuoyunda bu konu epeyce tartışıldı ama TBF kural hatası olmadığını belirtmişti. O süreçte neler oldu?

  • Tofaş maçını kazandık sayıyorum. Orada Tahkim Kurulu bugün yarın toplanacak. Spor kamuoyunun tamamı Beşiktaş’ın haklı olduğunu savunuyor. Biz de bu düşüncedeyiz, karar yakın zamanda açıklanacak.

Beşiktaş basketbolunun bu sezon yarattığı ekol ile Ufuk Sarıca’nın geldiği zamanki ‘’hedef takım olma’’ ekolü arasında fark var. Şu an şubenin üzerinde durduğu ekol hangisi?

  • ‘’Hedef takım olma’’ olgusu kulağa hoş geliyor. Ancak bugün geldiğimiz noktada bankalarla yapılan anlaşmalar bu olguyu yaratmamızda engel teşkil ediyor. ‘’Hedef takım olma’’ olgusundan ziyade mevcut yapımızı sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Başkanımızın da bize söylediği bu idi: Yetiştirici olalım, zarar etmeyelim, gençlerle oynayalım ve rekabetçi olalım. Öbür türlü 25 milyon takıma harca, 3 milyon hocaya ver, 28 milyon bütçe ile bir kupa kazan… Bu benim savunduğum bir şey değil.’’

Alperen Şengün, Furkan Haltalı, Şehmus Hazer, Sadık Emir Kabaca ve Ercan Osmani gibi Türk oyuncular Beşiktaş’ın rotasyonunu oluşturuyor. Önümüzdeki sezon bu oyunculardan bazılarının Beşiktaş’tan ayrılma durumları var. Türk rotasyonu ile alakalı bu sezon başında yapılan plan gibi yeni bir plan görecek miyiz?

  • Genç oyuncularımızın kontratları 3 yıllık bizim, sadece NBA çıkışları var. Şu an oyuncularımızın tek odakları, play-offta takımımızı en yukarıya taşımak.

Sezon başında genç oyuncular ile alakalı bir plan olsa da yabancı oyuncular ile alakalı birtakım sıkıntılar mevcuttu. Bunun sebepleri neler?

  • Sezon başında üç yabancı oyuncu getirdik, sonrasında iki tanesi ile yolları ayırdık. Aldığımız oyunculardan iki tanesi ile yolları ayırdık. Aldığımız oyuncuların üçü de Avrupa’da daha önce oynamamış isimlerdi.

Ahmet Nur Çebi ve Yönetimi yani sizler gelmeden önce Beşiktaş basketbol şubesinin bir yıllık takım bütçesi neydi? Siz geldikten sonra bu bütçe kaç oldu?

  • Geçen sezon geldiğimizde takımın ve teknik heyetin bütçesi 2.8 milyon dolardı. Bizim şu anki bütçemiz 800 bin dolara düştü. Ligin ikinci yarısında 14 maçta 12 galibiyet alarak lig ikincisi durumundayız. Mali disiplini doğru sağladığımızı düşünüyorum.

Koç Ahmet Kandemir ile uzun süreli çalışma planı var mı?

  • Ahmet Kandemir, bu sezon itibariyle Beşiktaş basketbolunun başında en çok maça çıkan koç oldu. Kendisiyle uzun yıllar birlikte olmak istiyoruz, Ahmet Kandemir bizim için çok değerli.

Eski başkan Fikret Orman’ın EuroLeague organizasyonu ile alakalı birtakım sözleri vardı. Şu an EuroLeague ile alakalı mevcut yönetimin düşünceleri neler?

  • Bu sezon bu organizasyon futbolda da yapılmaya çalışıldı ama başarısız oldu. FIBA ve FIFA gibi organizasyonlar haricinde spor içerisinde çok fazla yer bulamıyorlar ancak basketbolda bunu yapmışlar. 12-13 yıldır bu organizasyon var; bizim iki takımımız toplam 50 milyon Euro buraya harcamış olsa 650 milyon Euro para yapar. Sponsorlar da Türk firmaları oluyor; THY, Tadım gibi… 200 milyon Euro da onlar verdi desek 850 milyon Euro gibi bir paraya çıkmış oluyor. Aşağı yukarı toplam 1 milyar Euro’ya yakın parayı ülke dışarısına yolladık. Ancak ortada sadece Fenerbahçe’nin almış olduğu bir kupa var. Mali olarak çok tatmin etmiyor...

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya