SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

F1'de 2020 sezonu heyecanı başlıyor

FORMULA 1 | 03.07.2020 11:12

COVID-19 sebebiyle gecikmeli başlayan 2020 F1 sezonunda yer alacak takımları ve hedeflerini mercek altına aldık.

1 Son 6 sezonda hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğu kazanan Mercedes için bu sezonun bir diğer anlamı Lewis Hamilton’ın kazanma ihtimali olan yedinci dünya şampiyonluğu olacak. Barcelona’daki kış testlerinde yenilmez armada görüntüsünü daha ileri bir seviyeye taşıyan Mercedes, 2020 için en güçlü şampiyonluk adayı.

Son 6 sezonda hem takımlar hem de pilotlar şampiyonluğu kazanan Mercedes için bu sezonun bir diğer anlamı Lewis Hamilton’ın kazanma ihtimali olan yedinci dünya şampiyonluğu olacak. Barcelona’daki kış testlerinde yenilmez armada görüntüsünü daha ileri bir seviyeye taşıyan Mercedes, 2020 için en güçlü şampiyonluk adayı.

2 F1 tarihinde en çok yarış kazanan takım olan İtalyan devi için son 10 yılın pek de iyi geçtiği söylenemez. 2010, 2012 ve 2017 sezonlarında şampiyon olacak bir araca sahip olsa da sonuca erişilememesi başta İtalyan basını olmak üzere tüm dünyada eleştirildi. Sezon sonunda takımdan ayrılacak olan Sebastian Vettel’in Monakolu Charles Leclerc’le arasındaki yüksek tansiyonun bu sezona da yansıyacağını tahmin etmek ise zor olmasa gerek.

F1 tarihinde en çok yarış kazanan takım olan İtalyan devi için son 10 yılın pek de iyi geçtiği söylenemez. 2010, 2012 ve 2017 sezonlarında şampiyon olacak bir araca sahip olsa da sonuca erişilememesi başta İtalyan basını olmak üzere tüm dünyada eleştirildi. Sezon sonunda takımdan ayrılacak olan Sebastian Vettel’in Monakolu Charles Leclerc’le arasındaki yüksek tansiyonun bu sezona da yansıyacağını tahmin etmek ise zor olmasa gerek.

3 F1 tarihinin en genç yarış kazanan ismi olan Hollandalı Max Verstappen’in birinci pilotluğa yükseldikten sonra yakaladığı ivme ve özgüven Honda motoruyla ilerlemek isteyen Red Bull için hayati bir önem taşımakta. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında takıma adım atan Alex Albon ise gösterdiği etkileyici performans ile Red Bull’un ikinci koltuğunun güvende olduğunu ispatlamıştı. Bu sezon için başlıca hedefleri Ferrari’yi yakalamak hatta geçmek olacak.

F1 tarihinin en genç yarış kazanan ismi olan Hollandalı Max Verstappen’in birinci pilotluğa yükseldikten sonra yakaladığı ivme ve özgüven Honda motoruyla ilerlemek isteyen Red Bull için hayati bir önem taşımakta. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında takıma adım atan Alex Albon ise gösterdiği etkileyici performans ile Red Bull’un ikinci koltuğunun güvende olduğunu ispatlamıştı. Bu sezon için başlıca hedefleri Ferrari’yi yakalamak hatta geçmek olacak.

4 Ferrari’nin ardından tarihin en başarılı takımı olan McLaren için işlerin 2013 sonrası iyi gittiğini söylemek imkansız. 2019 sezonuna kadar değil şampiyonluk için mücadele etmek sonunculuktan kurtulmaya çabaladılar. Geçtiğimiz sezon ise Carlos Sainz ve Lando Norris arasında yakalanan uyuma cevap veren bir araç geliştirilince McLaren önce son sıralardan uzaklaştı, ardından kalan takımların en güçlüsü oldu. Bu sezon için hedefleri oldukları yeri koruyup Red Bull’a yaklaşmaya çalışmak olacak.

Ferrari’nin ardından tarihin en başarılı takımı olan McLaren için işlerin 2013 sonrası iyi gittiğini söylemek imkansız. 2019 sezonuna kadar değil şampiyonluk için mücadele etmek sonunculuktan kurtulmaya çabaladılar. Geçtiğimiz sezon ise Carlos Sainz ve Lando Norris arasında yakalanan uyuma cevap veren bir araç geliştirilince McLaren önce son sıralardan uzaklaştı, ardından kalan takımların en güçlüsü oldu. Bu sezon için hedefleri oldukları yeri koruyup Red Bull’a yaklaşmaya çalışmak olacak.

5 2019 sezonunda Daniel Ricciardo’nun takıma dahil olmasıyla beraber ilk üç takımı yakalama yolunda umutlu olan Renault, olabilecek en kötü senaryoyu yaşadı ve sezonu podyuma dahi çıkamadan bitirdi. Tecrübeli pilot Nico Hülkenberg’le yollarını ayıran Fransız ekibi bir Fransız olan Esteban Ocon’u sezon sonunda takımdan ayrılacak olan Daniel Ricciardo’nun yanına dahil etti. Geçtiğimiz sezon McLaren’e kaybettikleri dördüncülüğü geri almak isteyecekler.

2019 sezonunda Daniel Ricciardo’nun takıma dahil olmasıyla beraber ilk üç takımı yakalama yolunda umutlu olan Renault, olabilecek en kötü senaryoyu yaşadı ve sezonu podyuma dahi çıkamadan bitirdi. Tecrübeli pilot Nico Hülkenberg’le yollarını ayıran Fransız ekibi bir Fransız olan Esteban Ocon’u sezon sonunda takımdan ayrılacak olan Daniel Ricciardo’nun yanına dahil etti. Geçtiğimiz sezon McLaren’e kaybettikleri dördüncülüğü geri almak isteyecekler.

6 2006 yılında Minardi’nin satın alınmasıyla Red Bull’un ikinci takımı olarak F1’e adım atmıştı Scuderia Torro Rosso. 2019’un son günlerinde Alpha Tauri tarafından satın alınan Torro Rosso’nun hız ve başarı olarak çok bir şey vadettiğini söyleyemeyiz. Ama griddeki araçlar arasında en estetik görüntüye sahip oldukları bir gerçek. Bir de şansları yaver giderse geçen sene ulaştıkları gibi iki podyum yapabilirlerse Alpha Tauri için her şey yolunda görünecek.

2006 yılında Minardi’nin satın alınmasıyla Red Bull’un ikinci takımı olarak F1’e adım atmıştı Scuderia Torro Rosso. 2019’un son günlerinde Alpha Tauri tarafından satın alınan Torro Rosso’nun hız ve başarı olarak çok bir şey vadettiğini söyleyemeyiz. Ama griddeki araçlar arasında en estetik görüntüye sahip oldukları bir gerçek. Bir de şansları yaver giderse geçen sene ulaştıkları gibi iki podyum yapabilirlerse Alpha Tauri için her şey yolunda görünecek.

7 Barcelona’da yapılan kış testlerinin ardından herkes onlara “pembe Mercedes” demeye başladı. Buradaki başlıca sebep ise Mercedes’in geçtiğimiz sezona damga vuran aracının kopyası denebilecek kadar aynı özelliklere sahip bir araçla pistte yer almasıydı Racing Point’in… Tecrübeli Sergio Perez ile genç Lance Stroll’un bu sezon Racing Point’i taşıyabilecekleri nokta, güçlü Mercedes motoru ve tasarımı sayesinde dördüncülük olabilir.

Barcelona’da yapılan kış testlerinin ardından herkes onlara “pembe Mercedes” demeye başladı. Buradaki başlıca sebep ise Mercedes’in geçtiğimiz sezona damga vuran aracının kopyası denebilecek kadar aynı özelliklere sahip bir araçla pistte yer almasıydı Racing Point’in… Tecrübeli Sergio Perez ile genç Lance Stroll’un bu sezon Racing Point’i taşıyabilecekleri nokta, güçlü Mercedes motoru ve tasarımı sayesinde dördüncülük olabilir.

8 Haas’ın yarışlardan daha başarılı olduğu bir nokta varsa o da Netflix’teki “Drive to Survive” içeriği. Geçtiğimiz sezon lastiklerden verim alma konusunda gridin en başarısız takımlarından olan Haas, uyumu en çok tartışılan iki pilota da yer verdiği için başarılı olma ihtimalinden oldukça uzak. Bu sezon Ferrari motorundan maksimum fayda sağlayıp lastiklerden verim alabilir ve de pilotlarının birbirlerine çarpmasını engelleyebilirse en azından sezonu sondan bir önceki basamakta bitirmeyeceklerdir.

Haas’ın yarışlardan daha başarılı olduğu bir nokta varsa o da Netflix’teki “Drive to Survive” içeriği. Geçtiğimiz sezon lastiklerden verim alma konusunda gridin en başarısız takımlarından olan Haas, uyumu en çok tartışılan iki pilota da yer verdiği için başarılı olma ihtimalinden oldukça uzak. Bu sezon Ferrari motorundan maksimum fayda sağlayıp lastiklerden verim alabilir ve de pilotlarının birbirlerine çarpmasını engelleyebilirse en azından sezonu sondan bir önceki basamakta bitirmeyeceklerdir.

9 F1 tarihinde 100 galibiyetten fazlasını kazanabilmek bir takım için erişilebilmesi en uç başarılardandır. Williams, bu başarıya ve mirasa sahip olsa da özellikle 2018 ve 2019 sezonlarında bir F1 takımı hızında görünmekten çok uzaktaydı. Genç pilotlar arasında saf yetenek ve hız bakımından rakiplerinden bir adım önde olan George Russell’ı kadrosunda barındıran Williams’ın, bu sezon daha iyi bir araç tasarladığı ve geçtiğimiz sezona göre tur başı yaklaşık 1 saniyeden fazla hızlı olduğu görüldü. Yine de öndeki 9 takımı yakalama yolunda nerede olacaklar, işte Williams için bu sezon sorusu bu olacak.

F1 tarihinde 100 galibiyetten fazlasını kazanabilmek bir takım için erişilebilmesi en uç başarılardandır. Williams, bu başarıya ve mirasa sahip olsa da özellikle 2018 ve 2019 sezonlarında bir F1 takımı hızında görünmekten çok uzaktaydı. Genç pilotlar arasında saf yetenek ve hız bakımından rakiplerinden bir adım önde olan George Russell’ı kadrosunda barındıran Williams’ın, bu sezon daha iyi bir araç tasarladığı ve geçtiğimiz sezona göre tur başı yaklaşık 1 saniyeden fazla hızlı olduğu görüldü. Yine de öndeki 9 takımı yakalama yolunda nerede olacaklar, işte Williams için bu sezon sorusu bu olacak.

10 Alfa Romeo için 2020 hedefi geçtiğimiz sezonun altında kalmamak olacaktır. 41 yaşındaki Kimi Raikkonen’in kariyerinin son sezonu olması beklenirken Finli pilotun yine de takımın birinci pilotu. Geçtiğimiz sezonun en çok eleştirilen pilotlarından Antonio Giovinazzi’nin F1’de kalıcı olmak gibi bir planı varsa sürüş hatalarını minimuma indirip düzenli olarak puan potasında kalması gerekmekte.

Alfa Romeo için 2020 hedefi geçtiğimiz sezonun altında kalmamak olacaktır. 41 yaşındaki Kimi Raikkonen’in kariyerinin son sezonu olması beklenirken Finli pilotun yine de takımın birinci pilotu. Geçtiğimiz sezonun en çok eleştirilen pilotlarından Antonio Giovinazzi’nin F1’de kalıcı olmak gibi bir planı varsa sürüş hatalarını minimuma indirip düzenli olarak puan potasında kalması gerekmekte.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya