SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Formula 1, yeşil devrime önderlik etmek istiyor

FORMULA 1 | 13.11.2019 14:33

Formula 1, yeşil devrime önderlik etmek istiyor

Formula 1 2030 yılına kadar net sıfır karbon ayak izine sahip olmak için iddialı bir sürdürülebilirlik majör planı olduğunu açıkladı.

Bu inisiyatif Formula 1 araçlarını, pistteki aktiviteyi ve diğer spor faaliyetlerini kapsayacak. Plan, FIA’nın sürdürülebilirlik uzmanları, Formula 1 takımları, organizatörler ve ortaklarla yapılan on iki aylık yoğun çalışmaların ardından iddialı ancak ulaşılabilir bir teslim planı ile sonuçlandı.

YENİ PROJELER YOLDA

Karbon azaltma projeleri, daha sürdürülebilir bir spor olma yolculuğunu başlatmak için hemen uygulanmaya başlayacak.

Formula 1’in resmi sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi.

Formula 1, daha geniş otomotiv endüstrisine doğrudan fayda sağlayan ilerlemelerle birlikte tarihi boyunca teknolojik yeniliklerin ön saflarında yer almıştır. Aerodinamik yenilikler, güvenlik gelişmeleri, enerji geri kazanım sistemleri, navigasyon araçları ve F1'in kompozit malzemeleri karayolu araçları ve diğer endüstriler tarafından benimsenmiştir. F1’in ilk sürdürülebilirlik stratejisini başlatırken, tüm kuruluşların bu küresel sorunla mücadelede oynayacakları kritik rolü kabul ediyoruz.

KARBON SALINIMI AZALTILACAK

F1 Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Chase Carey

Otomotiv teknolojisinin öncüleri arasında yer almak ve F1’deki ilerlemeyi hız katmak ve mevcut içten yanmalı motordan (ICE) kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltan ve ortadan kaldıran teknolojiler geliştirmek için küresel bir alan sunuyor. Hibrit güç ünitesi, otomotiv endüstrisinin geleceğinde önemli bir rol oynayacaktır.

Gelişen sürdürülebilir akaryakıtlar ve enerji kazanım sistemleriyle beraber diğer tüm araçlardan daha az yakıt harcayarak, daha fazla güç sağlayan mevcut F1 hibrit güç ünitesi, net sıfır karbonlu hibrit güç ünitesi sunmak için çok fazla bir imkân sunuyor. Dünyada ICE'lerin kullandığı 1,1 milyar araçtan 1 milyardan fazlasının küresel olarak karbon salınımını azaltma potansiyeli var.

ULTRA LOJİSTİK SEYAHAT ARTACAK

Formula 1 bineklerinin karbon ayak izini ortadan kaldırma projeleri ve izlenen etkinliklere ek girişimler, Formula 1'in ultra verimli taşımacılık ve seyahatlerine yönelik %100 yenilenebilir ofislere, tesislere ve fabrikalara geçmesini sağlayacak eylemleri de barındırıyor.

2025 itibariyle F1 aynı zamanda tüm olayların sürdürülebilir olmasını sağlayacak. Bu, tek kullanımlık plastiklerin elimine edilmesi ve tüm atıkların yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi ile tüm olaylarda sürdürülebilir malzemelerin kullanılması anlamına gelecektir.

Planın hayata geçirilmesi için F1 FIA ve tüm ortaklar, organizatörler, sponsorlar ve takımlar ile birlikte çalışmayı ve çoğunun sürdürülebilirlik konusunda hâlihazırda sunmakta olduğu çalışmaları üzerine inşa etmeyi içerecek.

FIA MEMNUN

FIA bu Formula 1 girişimini memnuniyetle karşılamaktadır. Sadece motor sporlarının geleceği için çok cesaret verici değil, aynı zamanda bir bütün olarak toplum için güçlü yararları da olabilir.

FIA Başkanı Jean, F1 Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Chase Carey konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“70 yıllık tarihi boyunca F1, topluma olumlu katkıda bulunan ve karbon emisyonlarıyla mücadeleye yardımcı olan birçok teknolojiye ve yeniliğe öncülük etti. Çığır açan aerodinamik yeniliklerden fren tasarımlarına kadar, F1 takımlarının önderliğindeki ilerleme, bugün yolda yüz milyonlarca araca fayda sağlamıştır.”

Jean Todt açıklamanın devamında “Çok az kişi mevcut F1 hibrit güç ünitesinin dünyadaki en verimli olduğunu biliyor, daha az yakıt kullanarak daha fazla güç sağlıyor ve dolayısıyla CO2, diğer tüm araçlara kıyasla daha fazla güç sağlıyor. Dünyadaki karbon salınımını büyük ölçüde azaltan dünyanın ilk net sıfır karbon içten yanmalı hibrit motorunu sunmak için enerji ve otomotiv sektörüyle birlikte hareket edecek.” dedi.

HEDEF NET SIFIR KARBON

F1’in ilk sürdürülebilirlik stratejisini başlatırken, tüm kuruluşların bu küresel sorunla mücadelede oynayacakları kritik rolü kabul ediyoruz. F1 topluluğunun tüm üyeleri tarafından düzenlenen muazzam yetenek, tutku ve inovasyon için çaba harcayarak, faaliyet gösterdiğimiz çevre ve topluluklar üzerinde önemli bir olumlu etki yapmayı umuyoruz. Bugünden itibaren uygulayacağımız eylemler karbon ayak izimizi azaltacak ve 2030 yılına kadar net sıfır karbon olmamızı sağlayacaktır.

FIA Başkanı Jean, “Dünya korunmasına olan bağlılığımız elzemdir. FIA Formula 1 girişimini memnuniyetle karşılamaktadır. Sadece motor sporlarının geleceği için çok cesaret verici olmasa da aynı zamanda bir bütün olarak sosyolojik yapı için güçlü yararları da olabilir” söylemlerinde bulundu.

Motor gelişimleri için çalışmaların hız kazandığını aktaran Todt, "Bu strateji, birkaç yıl önce FIA tarafından Çevresel Akreditasyon Programının oluşturulması ve daha yakın zamanda FIA Çevre ve Sürdürülebilirlik Komisyonu ile başlatılması ve yenilenebilir yarış yakıtı araştırmaları ile başlatılan girişimlerle uyumlu. Ayrıca, 2014 yılında hibrid gücünü tanıttık. Motor sporları kategorisinin geliştirilmesi için önemli bir adım oldu” dedi.

Son olarak Todt, “Bu kültürü 2021'den sonra geçerli F1 düzenlemeleri içerisinde devam ettirmemize neden olan aynı sebep. Takımların, sürücülerin, F1'in sayısız hissedarları ve dünyadaki milyonlarca taraftarın katılımıyla, FIA Formula 1, kalkınmayı hızlandırmaya ve motor sporlarının çevresel açıdan faydalı yenilikler için bir laboratuvar olarak büyümesini sağlamaya kararlı” ifadelerine yer verdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya