SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Ferrari'nin yakıt akışı şüphelerine FIA'dan yanıt

FORMULA 1 | 03.11.2019 16:36

Ferrari'nin yakıt akışı şüphelerine FIA'dan yanıt

Uluslararası Otomobim Federasyonu (FIA), Red Bull'un otomobillerin yakıt akışının bir sistem kullanılarak performans elde edip edilmediğini netleştirmek için sorduğu bir soruyu yanıtsız bırakmadı.

 

RED BULL, FERRARI'NIN GÜÇ KAYNAĞINI BULMAK İSTİYOR

Red Bull, Ferrari'nin güç ünitesinde ekstra güç sahibi olmasını sağlayan elemanı bulmak istiyor.

Ferrari, özellikle yaz tatilinden sonra düzlük hızlarında önemli avantajlar elde etti ve bu da çoğu takımda soru işaretlerine neden oldu. Red Bull, konuyla ilgili FIA'ya yakıt akışında kullanılacak bir sistemin yasal olup olmadığına dair bir soru yöneltti.

ÖLÇÜM BELİRLİ ARALIKLARLA YAPILIYOR

Formula 1'de yakıt akışı kullanımının ölçümü sürekli değil ancak belli aralıklarla yapılıyor. Red Bull, Ferrari'nin belirli aralıklarla ölçülen yakıt akışı sisteminde yasal sınırlarda kaldığını ancak ölçüm yapılmayan diğer zamanlarda yakıt akışı ile ilgili kurallara uymayarak performans elde ettiğine inanıyor.

TOMBAZIS: TEK YAKIT SENSÖRÜ OLMALI

FIA teknik yönetmelikler delegesi Nikolas Tombazis, Red Bull'a bir direktifle cevap verdi.

"Teknik Tüzük belgesinde bu sorulan uygulamanın yasa dışı olduğu açıktır. Tüm otomobillerde, tamamen FIA tarafından belirlenen tedarikçi tarafından üretilen yakıt deposunun içinde tek bir yakıt akış sensörü bulunmalıdır.

Ayrıca, güç ünitesinin yaktığı tüm yakıtlar bu sensörden geçmelidir. Bu onaylı sensörün ve bunların hepsi yanma odalarına 5.10.2. maddesinde açıklanan yakıt enjektörleri tarafından sağlanmalıdır.

'AKIŞI ARTTIRACAK CİHAZ-SİSTEM YASADIŞI'

Madde 5.10.5 ile ilgili olarak: Amacı veya etkisi, akışı arttırmak veya ölçüm noktasından sonra yakıtı depolamak ve geri dönüştürmek olan herhangi bir cihaz, sistem veya prosedür yasal değildir."

Mercedes, Honda ve Renault, doğru tuşa basıp basmadıklarını görmek için İtalyan ekibi yakından takip edecek.

WOLFF: "ORTAYA ÇIKMASI ÖNEMLİ ADIM'

Mercedes takım patronu Toto Wolff, FIA'nın verdiği yanıtlardan sonra, Ferrari'yi düzlük hızlarında durdurmanın önemli bir adım olduğunu düşünüyor.

Formula 1 mikrofonlarına konuşan Wolff “Hiçbir şeyi varsaymamalıyız, verilere henüz bakmadık. Açıklamanın ortaya çıkması iyi ve önemli bir adım” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya