SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Ferrari'nin performans kaybı Verstappen'e sürpriz değil

FORMULA 1 | 04.11.2019 15:36

Ferrari'nin performans kaybı Verstappen'e sürpriz değil

Ferrari'nin Circuit of The Americas'daki (COTA) ani düşüşü, bazılarına sürpriz oldu, fakat Max Verstappen için beklenen bir durumdu.

Red Bull'un Hollandalı pilotu Max Verstappen, Araçların son incelemesi ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)​​tarafından yayınlanan, teknik direktifin ardından pazar günü ABD Grand Prix'sinde Ferrari'nin çok fazla mücadele ettiğini görünce şaşırmadığını söyledi.

6 KEZ POLE POZİSYON ALIP 3 KEZ ZİRVEDE BİTİRDİLER

Ferrari, sezonun ikinci yarısından itibaren performansında bir artış yaşadı. Hem Charles Leclerc hem de Sebastian Vettel,  sezonun ikinci bölümünde Mercedes'ler ve Red Bull pilotu Verstappen ile sıkı bir rekabete girerken 3  Grand Prix galibiyeti ve 6 ardışık pole pozisyonu aldı.

Ferrari'nin bu büyük geri dönüşü bazı kesimlerin akıllarında soru işaretine neden oldu. Bunlardan biri de Red Bull takımı oldu, takım ekstra performansı nasıl elde ettikleri konusunda sorular yöneltti.

Red Bull, FIA'ya  yakıt akışının ekstra bir sistem kullanılarak 
performans elde edip edilmediği ile ilgili bir soru ile gitti. FIA, ABD Grand Prix'sinden önce böyle bir sistemin çalıştırılmasının yasal olamayacağını tüm takımlara teknik bir direktifle açıkladı.

Leclerc, Austin'de yarışın lideri Valtteri Bottas'ın 50 saniye gerisinde 4. sırada yarışı bitirdi, Ferrari'nin diğer pilotu Sebastian Vettel ise startta yer aldığı 2.'likten 7. sıraya geriledi ve hemen ardından süspansiyonu kırıldı ve yarıştan erken ayrılmak zorunda kaldı.

'HİLE YAPARKEN YAKALANDIĞINIZ ŞEY BU'


Tüm bu yaşananların ardından, Verstappen'e Ferrari takımında bir gariplik olup olmadığı sorulurken Hollandalı pilot "Ferrari startta rekabet edemedi" diye cevapladı. “Açıklamalardan sonra bu garip bir durum değil. Peki neden iyi düşünelim? Hile yaparken yakalandığınız şey bu.”

Ayrıca Verstappen, Vettel'in startta kavrama eksikliği bulunduğunu da söyledi. 

VERSTAPPEN'İN 3.'LÜK UMUTLARI ARTTI

Austin'de elde ettiği 3.'lük, Verstappen'i şampiyonada 3. sırada bulunan Leclerc ile aralarındaki farkı 14 puana düşürdü ve bu sonuçla Red Bull pilotunun şampiyonada son sıralarda podyumda bitirme umutlarını yeniden canlandırdı.

Bir muhabirin Ferrariler'le P3 savaşı konusundaki görüşünün değişip değişmedi , sorusuna Verstappen “Biz her zaman deneriz, ancak elbette 5 yerine 3. sırada bitirmek daha iyidir.”

FERRARI GÜÇ ÜNİTESİNİN YASALLIĞINI SAVUNUYOR

Ferrari, spekülasyonlara rağmen güç ünitesinin yasallığını savunuyor. Konuyla ilgili resmi bir işlem yapılmadı.

Leclerc, cumartesi günü yapılan son uygulamada yaşadığı bir sorunun ardından Austin'de eski bir Ferrari güç ünitesine geri dönmek zorunda kaldı

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya