SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

FIA, 22 yarışlık 2020 F1 sezonu için üçüncü MGU-K kullanımını onaylandı

FORMULA 1 | 05.12.2019 14:53

FIA, 22 yarışlık 2020 F1 sezonu için üçüncü MGU-K kullanımını onaylandı

Formula 1 pilotları gelecek sezon 22 yarış rekoruyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ekstra bir MGU-K ünitesi kullanmaları FIA tarafından resmen onaylandı.

F1'in karmaşık V6 turbo hibrit motorları 2014 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, güç ünitelerindeki kaç ayrı bileşenin kullanılabileceği konusunda sınırlamalar vardı.

Bu sınırlar, ekiplerin her bir bileşenin yükseltilmiş versiyonlarını geliştirmesini ve kullanmasını engelleyerek maliyetleri düşürme niyetiyle zaman içerisinde daha da sertleşmiştir.

İlk olarak, 19 yarış sezonu için, her sürücünün her üniteden beşini kullanmasına izin verildi. İçten yanmalı motor, turbo şarj, ısı (MGU-H) ve kinetik (MHU-K) enerji bazlı motor depolama üniteleri, ve kontrol elektroniği yeni tamamlanan 2019 sezonu için, 21 yarış programı boyunca üçten fazla motor, turbo ya da MGU-H bileşeni kullanmaları halinde sürücüler cezalandırılırken, MGU-K, kontrol elektroniği ve enerji deposu sınırı ikide kalmıştı.

Bununla birlikte, bu yılın başlarında takımlar rekor sayıdaki 22 yarışın yapılacağı yeni 2020 F1 takvimi kabul etmişlerdi.

FIA'nın Dünya Motor Sporları Konseyi şimdi MGU-K limitinin 2020 için üçe çıkarılmasını onayladı.

Argümanlar arasında, MGU-K ve MGU-H sınırı arasındaki farklılıklar vardı; bu, çeşitli bileşenlerin nasıl entegre edildiğinden dolayı sadece MGU-K'yı değiştirmek için ekstra bir çalışma yaratabiliyordu.

MGU-K, bataryada depolanacak kinetik enerjiyi toplayan ve 120kW güç üreten V6 turbo-hibritlerin hassas bir elemanıdır.

Gridin yarısı, Ferrari destekli altı sürücünün tümü de dahil olmak üzere üçüncü bir MGU-K gerektirmeden 2019 sezonunu tamamladı.

Bununla birlikte, Renault ve Honda motorlu araçların hepsi ikiden fazla MGU-K kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya