SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Formula 1'de 2020 için yapılan değişiklikler...

FORMULA 1 | 06.12.2019 17:25

Formula 1'de 2020 için yapılan değişiklikler...

FIA 2020 düzenlemelerinde bazı değişiklikler yaptı. FIA'nın getirdiği tüm yasal değişikleri liste halinde okuyabilirsiniz.

FERRARI'NİN YAKIT İHLALİNDEN SONRA ALINAN ÖNLEMLER

Her şeyden önce, Abu Dabi'de Ferrari'yi çevreleyen bir durum, düzenlemelerde bir değişikliğe yol açtı. Ferrari'nin bildirdiği yakıt miktarı, FIA'nın yaptığı ölçümle eşleşmedi.

Ancak, Ferrari bu yanlış hesaplamanın nereden geldiğini anlamıyordu. FIA resmi internet sitesinde, 'Gelecekte bunun önüne geçmek için' yakıtın test edilmesi, ayrıca referans testlerinin uygulanması ile ilgili kuralları sıkılaştırıldı'.

YENİ TASARIMLAR ARTIK SIR DEĞİL

Geçmişte Formula 1 yeni araçları ve kıyafetleri bir takım önlemlerle basından mümkün olduğu kadar korumak istedi. Gelecek sezondan itibaren artık bu geçerli değil. Takımların artık araçlarını dış dünyadan gizlemesine izin verilmiyor. Bunun nedeni test günlerini medya ve F1 hayranları için daha çekici hale getirmek.

MANUEL BAYRAK YENİDEN GETİRİLDİ

Daha önce ünlü model Winnie Harlow'un 2018 sezonunda Kanada'daki yarışın sona ermesinden iki tur önce  damalı bayrağı sallamasından sonra bu uygulama elektronik bir sistem ile değiştirildi.

Ancak yeni getirilen bu sistem Japonya'da geçen sezon aynı şekilde yanlış gitti. Bu etkinliğin bir sonucu olarak, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, elle yönlendirilen damalı bayrağın yeniden uygulanmasına karar verdi.

EKSTRA MOTOR PARÇALARI

Hibrit çağın başlangıcından beri, çeşitli motor parçaları için limitler maliyetten tasarruf etmek için düzenli olarak azaltılmıştı.

Ekiplerin 2014 yılında her üniteden beşini kullanmalarına izin verilirken, 2019'da motor, turbo ve MGU-H için izin verilen maksimum sayı üçtü. MGU-K için bu iki oldu.

Ancak, takımlar bu sayıyı artırılmasını  istedi, çünkü bu sezon takvimde rekor sayı olan 22 yarış F1 tarihinde hiç olmamıştı. FIA kabul etti ve üçüncü MGU-K kullanımını onaylandı.
 
TARTI AYARINDA TARTIŞMALI DÜZENLEMELER

Tartı ayarını çevreleyen düzenlemeler takımlar için düzenli olarak büyük sıkıntılara neden oldu.

Mevcut düzenlemelerde, eğer bir pilot Cuma günü tartı çağrısını kaçırırsa, Pazar günü pitten başlama cezası alıyordu. Ancak birçok takım böyle bir olay için uygulanan cezayı çok ağır buluyordu. FIA bu nedenle gelecekte bu tür olayların hakemler tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesine karar verdi.

STANDART TEDARİKÇİLER

Son olarak, FIA, 2021'deki standart parçalar için bir dizi üretici yayınladı. Yeni yönetmelikler, takımların bir takım standart bileşenlerle devam etmesini gerektiğini öngörüyor.

FIA, yapılan toplantıda BBS'i jant tedarikçisi olarak belirledi. Ayrıca, Magnetti Marelli ekiplere yakıt pompaları tedarik etmek üzere belirlendi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya