SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Leclerc, Vettel'e güveniyor!

FORMULA 1 | 01.10.2019 11:32

Leclerc, Vettel'e güveniyor!

Charles Leclerc, 2019 Rus Grand Prix'sinde Sebastian Vettel ile olanların takım emirlerine aykırı olmasına rağmen, ekibine % 100 güvendiğini söylüyor.

Bununla birlikte, Monakolu pilot, takım arkadaşlarıyla bu tür durumları çözmelerine yardımcı olacak güveni arttırması gerektiğini vurguluyor.

Leclerc, Sochi'deki Pole'yi kazandı diğer Ferrari pilotu Vettel, üçüncü sıradan başladı. Lewis Hamilton, Ferrari'yi böldü. Yarışa iyi bir startla başlayan Vettel,  takım arkadaşının hava koridorundan faydalanarak liderliğe yükseldi. Bunun ardından Ferrari Vettel'e pozisyonunu geri vermesini söyledi. Alman pilot talimatları görmezden geldi ve Leclerc'den yaklaşmasını istedi.

Leclerc, telsizden şikayet ederek yarış öncesi anlaşmayı hatırlattı. Ferrari pist üzerinde gerçekleştiremediği liderlik pozisyonunu pit stop ile çözdü ve Leclerc liderliği tekrar ele geçirdi.

“Her şeye saygı duyulduğunu düşünüyorum. Startta açık bir şekilde Seb'e hava koridoru sağladım, geçebileceğini hepimiz biliyorduk. Ardından pozisyonları değiştirmemiz gerekiyordu. Bunu daha sonra pit stoplarda yaptık.

Eğer Lewis ve Seb tekerlek tekerleğe olsaydı, açıkça Seb'in avantajına çalışmak zorundaydım,  yarış öncesi bu şekilde anlaşma yapıldı" dedi.

Liderlik Leclerc için kısa sürdü, çünkü bir tur sonra Vettel MGU-K'daki sorun nedeniyle yarıştan ayrılmak zorunda kaldı. Hamilton, yarışın liderliğini üstlenmek için VSC'nin çıkışından faydalandı.

"Güvenlik aracının devreye girmesinin ardından, yarış oldukça zorlu oldu. İki ya da üç tur için mümkün olduğunca yakın durmaya çalıştım, ama sonra özellikle birinci ve ikinci sektörde Lewis'i takip etmek çok zordu. Lastikler aşırı ısındı ve bu yüzden geride kaldım" diye açıkladı.

Olanlara rağmen, Leclerc ekibin durumu çözme şeklinden memnun ve Ferrari'ye tamamen güvende kalmasını sağlıyor. Bununla birlikte, bu tür durumları çözmenin ideal yolunun iki sürücü arasındaki güveni artırmanın ekibin yararına olduğunu vurguluyor.

"Telsizde dediğim gibi yarış öncesi kararlara uydum ve bu anlaşma için ekibe % 100 güveniyordum pit stop kararı tamda bunun içindi."

“Güvenin değişmediğini ve Seb ile benim birbirimize güvenmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Takımın yararına  olması için bazı durumlarda birbirimize güvenmemiz, diğer araca güvenebileceğinizi bilmenizin ekip için çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya