SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Pirelli'den itiraf: Austin lastik testi için uygun değildi

FORMULA 1 | 08.11.2019 11:13

Pirelli'den itiraf: Austin lastik testi için uygun değildi

Amerika Grand Prix'ndeki soğuk hava, Pirelli'nin 2020 F1 sezonu için hazırladığı yeni lastiklerin performansı hakkında veriler toplamasını zorlaştırdı.

Pilotlar, geçtiğimiz hafta cuma günü yapılan 1 ve 2. antrenman seanslarında gelecek sezon için hazırlanan yeni test lastik setleri çalıştırdıktan sonra büyük oranda olumsuz geri bildirimde bulundular.

'OLAĞAN DIŞI SOĞUK HAVA DEĞERLENDİRMEYİ ZORLAŞTIRDI'

Bununla birlikte Pirelli Motor Sporları Direktörü Mario Isola,   olağan dışı soğuk havanın, lastiklerin aşırı ısınmaya karşı hassasiyetini başarılı bir şekilde azaltıp azaltmadıklarını değerlendirmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Isola konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: “Test çok düşük sıcaklıktaydı, aşırı ısınmaya karşı lastiklerin hassasiyetini arıyorduk ve soğuk hava koşullarında bunun ölçülmesi mümkün değildi.

'HEDEF TUTUŞU ARTTIRMAK DEĞİLDİ'

Yeni lastikte daha az tutuş olduğu hakkında bazı yorumlar duydum ancak hedef tutuşunu gerçekten arttırmak değildi. Aynı tutuş seviyesi aşağı yukarı aynı olmalı ancak tutarlılığı artıracaktır.”

Isola'ya göre, 2020 lastiklerinin gelişimini Austin'den önce test eden ekipler bu değişikliği fark etmişti. “Bu, tüm testlerimizde tam olarak deneyimlediğimiz şeydi. Çünkü 2020 yapı ve bileşenleri, farklı araçlarda birden fazla kez test edildi. Genelde bu sonucu aldık ve tutarlılık açısından daha iyi değerlendirildi.”

Soğuk koşullar, yeni bileşiğin, amaçlandığı gibi daha iyi bir çalışma aralığına sahip olduğunu değerlendirmeyi zorlaştırdı.

'2020 ARAÇLARINDA DAHA İYİ PERFORMANS ALINACAK'

Isola, takımların 2020 araçlarında yeni lastiklerden daha iyi performans alacağını vurgularken “Mevcut lastikler 2019 yapımı için optimize edildi” dedi ve şunları aktardı: 

“Yeni olan, özellikle arka kısım, farklı bir profile sahip. Yenisine uyması için eskisine göre bazı düşük puanları kaybetmeleri mümkündür. Bu verileri analiz etmeliyiz.”

Ferrari takım patronu Mattia Binotto, FIA ve F1 ekiplerinin Pirelli ile nasıl ilerleyeceğini ve gelecek sezon için yeni lastiklerin tanıtılıp tanıtılmayacağını veya bu yılın bileşiklerini kullanmaya devam edip etmeyecekleri hakkında konuşurken şunları söyledi: 

BINOTTO: VERİLERİ ANALİZ İÇİN BİRAZ ZAMAN GEREK

“Nihai bir karar almadan önce cuma gününün verilerini analiz etmek için biraz zamana ihtiyacımız var. Cuma günü yaptığımız testlerin  Barselona'da yaptığımız testlerden oldukça farklı olduğunu düşünüyorum.

Sürücülerin hissi ve geri bildirimleri şu ana kadar olumlu değil.” 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya