SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

FIA itiraf etti: Yeni 2020 lastiklerinin seçim süreci 'mükemmel' değil

FORMULA 1 | 23.11.2019 13:29

FIA itiraf etti: Yeni 2020 lastiklerinin seçim süreci 'mükemmel' değil

Bu yıl Pirelli'nin lastikleri için yapılacak çok şeyi vardı, 2020'den önce yapılması planlanan bazı testlerde dahil olmak üzere. FIA tek koltuklu seriler teknik direktörü Nikolas Tombazis, bu sürecin mükemmel bir şekilde ilerlemediğini itiraf etti.

Aslında, takımlara daha önce Eylül ayında 2020 lastiklerinin test için kullanılacağı söylenmişti, böylece aerodinamiği ayarlamak için yeterince zamanları olacaktı. Bununla birlikte, daha kapsamlı testlerin yapılmasını sağlamak için bu karar Ekim'e ertelendi.

Austin'de gerçekleştirilen testlerden sonra, takımların yeni lastikler konusunda geri bildirimleri olumsuz oldu, bazıları mevcut konsepte sadık kalmak istedi.

FIA bu geri bildirimlerden sonra Abu Dabi'de yarıştan sonra yeni lastiklerle başka bir test yapılmasına karar verdi. FIA, daha fazla verilerin burada toplanabileceğini ve takımlar için durum hala tatmin edici değilse, oylama yapılmasına karar verdi. 

En az yedi takım mevcut lastikleri korumak isterse, yeni plan gerçekleşmeyecektir.

Tombazis, Motorsport.com'a yaptığı açıklamada, "Brezilya'daki takım patronlarına açıkladığım gibi, bununla nasıl başa çıkacağımıza dair en iyi yol olduğunu ve her şeyin mükemmel olduğunu söylemiyorum" dedi.

Tombazis, “İnsanların alkışlamalarını beklemiyorum. Ancak geçtiğimiz Haziran ayında lastikler hakkında çok fazla sızlanmayla karşı karşıya kaldık. İnsanlar sezonun ortasında bile değişim istiyorlardı. Alternatif, sadece mevcut lastikleri korumaktı, yapılacak bir şey yoktu” ifadelerini kullandı.

Son olarak Nikolas, “Gelecek yıl benzer bir durumu önlemek için, Aralık ayında düzeltmenin, Mayıs veya Haziran aylarında tartışmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tombazis FIA'nın takımların geri bildirimlerinde olumsuzluk olması durumunda Abu Dabi’deki testlerden sonra oylama yapılacağını doğruladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya