SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Rusya GP Formula 1 takviminden düşecek mi?

FORMULA 1 | 09.12.2019 16:34

Rusya GP Formula 1 takviminden düşecek mi?

Rusya önümüzdeki dört yıl boyunca Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA) tarafından uluslararası spor etkinliklerine katılmaktan men edildi. Bu kararın ayrıca, Formula 1 2020 takviminde bulunan Rus GP'si içinde sonuçları olabilir.

Bağımsız denetleme komisyonu CRC, Moskova doping laboratuvarındaki verilerle ilgili bir şeyin doğru olmadığını tespit etti. WADA'ya, Rus sporculardan on binlerce test sonucunun kaldırıldığını ve manipüle edildiğini söyledi. Tüm bunların ardından Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA), Rusya'nın yüzlerce analiz sonucunu sildiği veya değiştirdiği tespitinde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda, 145 doping vakasının örtbas edildiği tahmin ediliyor; sonuçta WADA yönetim kurulunun İsviçre'nin Lozan kentinde yaptığı toplantıda oybirliği ile aldığı karar uyarınca, Rusya spor müsabakalarından dört yıl boyunca men edildi.

Bu kararın sonuçları, Rusya Grand Prix'sinin de bulunduğu Formula 1 takvimi üzerinde de etkili olabilir. FIA, dopingde WADA ile aynı yönergeleri kullanır. Bu nedenle, Rusya'ya uygulanan bu yaptırım, Sochi Autodrom'da bir yarış gerçekleşmemesi sonucuna sahip olabilir. Önümüzdeki 21 gün içinde Rusya, Uluslararası Spor Mahkemesi'ne itiraz etme şansına sahip olacak.

WADA kararı, Rus sporcuların artık uluslararası spor etkinliklerine katılmalarına izin vermediği anlamına gelmiyor. Doping skandalına karışmadığı ispat edilen, tüm Rus sporcular, uluslararası bir spor müsabakasına Olimpiyat bayrağı altında tarafsız olarak müsabakalara katılabilecekler. Bu, Toro Rosso'nun Rus pilotu Daniil Kvyat'ın gelecek yıldan itibaren tarafsız bayrak altına yarışlara katılabileceği anlamına gelebilir.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya