SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ÖZEL | Ali Gültiken: Fenerbahçe başarısız diyemem ama Galatasaray…

Ali Gültiken; Asist Analiz ekranlarında şampiyonluk yarışını, Türk futbolunun son durumunu, Beşiktaş’ın gidişatını ve daha birçok konuyu değerlendirdi.

ÖZEL | Ali Gültiken: Fenerbahçe başarısız diyemem ama Galatasaray…

Beşiktaş efsanesi Ali Gültiken, Asist Analiz ekranlarında Nazlıcan Elestekin’in hazırlayıp sunduğu Altınyıldız sponsorluğundaki 'İlham Veren Sohbetler' serisinin yeni bölümüne konuk oldu.

  • Günümüzdeki futbola bakış açınız nasıl, eski döneme göre nasıl değerlendirirsiniz?

“Bunun sebeplerini görmek lazım, futboldaki her şey değişiyor. Her detayı değişiyor. Eskiden oyuncular, takımlarında uzun süre oynuyordu. Transfer bu kadar yaygın değildi. Şampiyon olunsa da olunmasa da kadrolar çok fazla değiştirilmezdi. Sürekli değişim arzusunun topluma verilmiş olması futboldaki en büyük problem. Sürekli değişim isteği başarıyı da değersiz kılıyor. Kulüplerimizin de mali yapısının sürekli denetlenmesi lazım. Ayrıca birbirimizle kör dövüşü yapıyoruz. Sürekli harcayıp hesabını vermeyen yöneticiler var. Avrupa’da yokuz, dünyada yokuz, en düşük kupalardaki durum da ortada.”

  • Anadolu kulüpleri ve en yakın örnek olarak Adana Demirspor’un mali yapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Adana Demirspor’un Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi bir transfer ölçeğine girdiğinde bunu karşılayabilme şansı yok çünkü böyle bir gelir kalemine sahip değiller. Murat Sancak da bunun sağlanamayacağını görünce demek ki bıraktı. Bir sürü Anadolu kulübü artık Süper Lig’de yok. Bunlar batarak yoklar. Transfer popülizmi alışkanlık haline geldi ve bütün kulüpler battı. Türkiye’deki futbol gerçekliği kendi mali zeminine oturmuyor, popülizmin üzerine oturuyor.”

  • Feyyaz Uçar’la hiç konuşuyor musunuz?

“Biz konuşmasak bile diyalogumuz her zaman vardır. Yalnızca Feyyaz’la değil, o dönemdeki bütün arkadaşlarımızla geçerli. Arada berabere de geliyoruz ama gelmesek de bağ var. Beşiktaş, Hasan başkanla bir proje ortaya koydu ve bir dönüşüm için adım ortaya atıldı. O açıdan zor görevler bunlar. Beşiktaş’ın kendi geleneklerinden gelen bir yapısı var. Kendi içinden gelen insanların yarattığı başarı kuşakları var ve inşallah bu süreç de öyle neticelenecektir.”

  • Beşiktaş’ın gidişatını nasıl görüyorsunuz?

“Ben bu sürece fetret devri diyorum Beşiktaş için. Beşiktaş tarihinde bu kadar kötü bir dönem olmadı oyun olarak. Bunun çeşitli sebepleri var ama büyük takımlar her zaman büyük reaksiyonları ortaya çıkarırlar. Bu kadar kötü giden bir sezona rağmen Beşiktaş hem üçüncülük hedefini hem de kupa hedefini sürdürüyor. Beşiktaş’ın sezonu üçüncü tamamlayacağını ve kupayı kazanacağını düşünüyorum. Yaşananlara bakılınca kötü bitmemiş ama çok ders alınacak bir sezon olacaktır. Beşiktaş bu sürecin içinden bir şekilde çıkacak.”

  • Yabancı hakem tartışmalarına nasıl bakıyorsunuz?

“Hakem konusu önemli ama en az onun kadar yönetimler, futbolcular, federasyonlar da önemli. Her yöneticinin sadece hakem üzerinden konuştuğu bir futbol atmosferi var. Hakemler hata yapıyor ve tartışılması normaldir ama idareciler kendini mükemmel görünce doğru olmaz. Yönetimsel çok fazla yanlışın olduğu yerde sadece hakemleri konuşursanız sürekli aynı yere dönersiniz. İş döndü dolaştı yabancı hakem gözlemcilerine döndü, şimdi yabancı hakeme gelecek. O zaman Türkiye’de bu kadar değiştiren federasyonun yerine de mi yabancı federasyon getirelim?”

  • TFF hakkında ne düşünüyorsunuz? TFF ile ilgili çok fazla tartışmalar oldu.

“Bir şeyler yapıyorsanız önce mantıklarda ve vicdanlarda karşılık bulmalı. Federasyon bir seçim yeridir. Tek başkan adayıyla seçim olmaz. Adaylar çıkması ve kendi fikirlerini sunması lazım. Böyle seçilen yönetim karşılık bulmuyor. Böyle olduğu sürece federasyonun aldığı kararlar tartışılmaya devam eder.”

  • Sizce Galatasaray, Okan Buruk’la devam etmeli mi?

“Etmeli ve bence edecektir de. Okan Buruk, teknik adamlık olarak muazzam bir yönetim sergiliyor. Okan Hoca, Türkiye Kupası ve Sparta Prag maçını bir kenara bırakırsak muazzam bir süreç yönetiyor. Büyük istatistiklere sahip. Geldiğinden beri çok değerli işler yaptı. Galatasaray camiası Okan Buruk’a sahip çıkmalı.”

  • Sizce Fenerbahçe, Ali Koç yönetiminde bu sezon şampiyonluk yaşar mı?

“Bazen çok başarılısınızdır ama biri sizden daha başarılıdır. Galatasaray’ın bu sezonki performansı Fenerbahçe için rekabet açısından şans ama şampiyonluk yarışında şanssızlık. Bu sene kimse Fenerbahçe’ye başarısız diyemez. Muazzam istatistiklere sahip ve başarılı ama Galatasaray biraz daha başarılı istatistiklere sahip. Ama her zaman şunu söyleriz; teknik adamlar, futbolcular açısından çok önemlidir. Rakibinle şampiyonluğu belirleyecek bir maçın varsa o şanstır. Nerede olduğu çok önemli değil. Sonunda rakibinizde şampiyon olabiliyorsanız o maça kadar gereğini yapacaksınız. O maçta da çıkıp finali yapacaksın.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya