SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ÖZEL RÖPORTAJ | Emirhan Aydoğan, Asist Analiz'e konuştu!

Bursasporlu Emirhan Aydoğan, Asist Analiz'den İlke Cancanoğlu'na verdiği röportajda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ÖZEL RÖPORTAJ | Emirhan Aydoğan, Asist Analiz'e konuştu!

Bursasporlu Emirhan Aydoğan, Asist Analiz'den İlke Cancanoğlu'na verdiği röportajda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. 23 yaşındaki futbolcu; geçtiğimiz sezonki performansı, gelecek hedefleri, örnek aldığı oyuncular, hakkında çıkan Trabzonspor iddiaları ve daha pek çok konuya açıklık getirdi. İşte başarılı merkez orta sahanın o sözleri:

• Yıllardır göz önünde olan bir oyuncusun ancak geçtiğimiz sezon özelinde daha da ön plana çıktın. 2020/21 sezonunu kariyerin için nasıl yorumlarsın?

- Aslında bir önceki sezonda da zaman zaman etkili olduğumu düşünüyorum. Ancak geride kalan yıl kendimi ve yeteneklerimi daha rahat ve özgüvenli sergileme fırsatı oluştu. Burada hocalarımızın güveni, takım arkadaşlarımın uyumu ve camianın desteği de önemliydi. Taktiksel olarak Mustafa Hoca ve ekibiyle doğru ve sağlıklı iletişim kurduk. Covid’e yakalandığım 2-3 hafta oynayamamak performansımı etkilese de genel olarak istediklerimi sahaya yansıttığımı söyleyebilirim.

• Vakıfköy tesisleri hep merak ediliyor, nasıl bu denli oyuncular çıkıyor şeklinde. Vakıfköy’ün sırrı nedir?

- Yıllardır süregelen bir futbol kültürü var Bursa’da. Çocukluğumuzda da bizden önceki ağabeylerimizin başarılarını izleyerek yetiştik. Altyapı geleneği farklı bir olay, hocalarımızdan tesis çalışanlarına kadar herkes işini iyi yapmaya gayret ediyor. Bize de yeteneklerimizi ortaya koymak ve çalışmak kalıyor. Bursa demografik olarak göç alan bir şehir. Belki de bu yüzden karma bir futbol kültürü oluşuyor altyapıda, bu da rekabete olumlu şekilde yansıyor. 

• Türkiye’de sürekli altyapılar ile alakalı negatif düşünceler var, çok yetenekli oyuncular var ancak üstyapıda kaybolduklarını ya da takımların süre vermediklerini görüyoruz. Bunu nasıl yorumlarsın?

- Üst yapıya geçiş sürecinde dikkat dağıtıcılar futbolcuları doğal olarak etkiliyor. Yüzleşmemiz gereken durum; maalesef sosyokültürel açıdan çok hazırlıklı olamıyoruz. Şöhret yönetimi, aile ve akran ilişkilerini de yönetmek kolay değil. Burada sorunlar yaşıyoruz. 

• Yeni jenerasyondaki oyuncuların birçoğu ya altyapılardan ya da alt liglerden İstanbul’a uğramadan direkt olarak Avrupa’ya gitmeye başladı. Senin de Avrupa hayalin vardır diye düşünüyorum. Oynamayı hayal ettiğin bir lig var mı? Burası bana daha uygun dediğin.

- Aslında son Avrupa Şampiyonası'nda gözlemlediğimiz gibi eakisi kadar net bir ekol ayrımı kalmadı. Her ligde teknik adamların stilleri daha belirleyici oluyor. Bu açıdan doğru teknik adamla çalışmak  potansiyelin kullanılabilmesi için önemli. Bununla beraber İngiltere’de oynamak gibi bir hedefim var. 

• Eskinin 5 numaraları, yeninin ise oyun kurucu 6 numara rolünde oynuyorsun. Kariyerinde bu mevkide örnek aldığın oyuncular var mı? Ben stil olarak Emre Belözoğlu’na çok benzetiyorum seni.

- Kendimi geliştirmek için farklı çalışmalar yapıyorum. Çok maç izliyorum ve analiz yapıyorum. Sezon içinde hatta maç sırasında farklı pozisyonlarda da oynayabilmek önemli. Emre Abi’ye stil olarak benzetenler oluyor. Bellushi de benim için önemli figür. Net olarak kendi tarzımı oluşturup sergilemek, böyle anılmak beni daha mutlu edecektir. 

• Yabancı kuralıyla alakalı da görüşünü merak ediyorum. Türkiye’de bu kural sürekli değişiyor, Türk oyuncuların oynamamasının sebebi sence yabancı serbestliği mi? Bu yabancı sınırını destekliyor musun? Ya da farklı bir önerin var mı?

- Sahada pasaport oynamıyor. Türk oyuncuların rekabetten kaçındığını da söyleyemeyiz. Hayat felsefesi olarak yasaklardan yana değilim. Her futbolcu kendinden sorumlu, ben forma rekabetinde arkadaşımın hangi ülke vatandaşı olduğuyla ilgilenmeden işimi yapmaya odaklanıyorum. 

• Türkiye’ye göre genç ancak Avrupa’ya göre ideal sayılabilecek bir yaştasın. TFF 1 ve TFF 2. Lig’de düzenli olarak forma şansı buluyorsun fakat bir üst seviyeye çıkmak için sence doğru zaman geldi mi?

- Açıkçası daha yüksek hedefleri olan biriyim. Her sezon daha iyi olmaya gayret ediyorum. 

• Bursaspor’da ve Milli Takım’ın alt yaş kategorilerinde birçok hocayla çalışma fırsatı buldun. Bu hocalardan hangilerinin sana daha büyük katkısının olduğunu düşünüyorsun? Ayrıca Türkiye’de veya Avrupa’da ‘’şu hocayla çalışmak isterim.’’ Dediğin bir hoca var mı?

- Detaya odaklanan hocaları ayrı bir yerde tutuyorum. Pep ve Tuchel’i çok yakından takip ediyorum. 

• Taylan Antalyalı, Halil Akbunar ve Efecan Karaca, belli bir yaşı geçtikten sonra A Milli Takım’a çağırılan isimler oldular. A Milli Takıma gitmek için geç olmadığını düşünüyorum ben. Senin düşüncelerin nelerdir?

- En kısa sürede A Milli Takım'a seçilmek hedefindeyim. Kendimi hazır tutmak için ekstra bir motivasyona ihtiyaç duymadan bu amaçla çalışıyorum.

• Bu oyun fiziksel ve teknik olmak üzere aynı zamanda biraz daha da mental. Senin mental gelişimini dikkatle takip edenlerden biriyim. Mental olarak nasıl çalışmalar yapıyorsun? Vitor Hugo okuduğunu biliyorum.

- Sadece futbolda değil, hayatın her alanında yetenek, potansiyeli tam olarak kullanma noktasında yeterli gelmiyor. Uzun zamandır profesyonellerle çalışıyorum. Mental ve psikolojik desteğin yanı sıra iletişim becerileri konusunda da kendimi geliştirmeye gayret ediyorum.

• Türkiye’deki futbol iklimi günü kurtarmak adına, bu şartlar altında sürekli tabela ve başarının yanında olması gerekiyor. Bu iklimi değiştirmek sence mümkün mü?

- Aslında bu beklentiyle doğru orantılı. Kişisel beklentiler ile kamuoyunun beklentileri bazen örtüşmüyor. Uzun vadeli, sabıra ve elbette bilime dayalı bir planlamaya ihtiyaç var. Futbolseverlerin biz gençlere güvenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sürekli sorgulayan ve araştıran bir jenerasyonuz, doğru yöntemlerle yeteneklerimizi en üst düzeyde sergileyecek bir iklim oluşturabiliriz.

• Trabzonspor’un seninle ilgilendiği ile alakalı birtakım haberler okumaktayız. Bu haberler gerçeği yansıtıyor mu? Bu sezon Bursaspor’dan ayrılmayı düşünüyor musun?

- Bu konular benim dışımda gelişiyor. Bursaspor’dan ayrılacağım zaman emin olun Bursaspor menfaatlerine uygun bir ayrılık olur. 

• Son olarak senin eklemek istediğin herhangi bir şey var mı? Röportaj talebimi kırmadığın için ben teşekkür ediyorum. Her şey gönlünce olsun, seni izlemeye devam edeceğim… Görüşmek dileğiyle.

- Kendimizi doğru ifade etme fırsatı veren sizin gibi değerli insanlarla buluşmak benim için mutluluktu. Çok teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum.

İLKE CANCANOĞLU / ASİST ANALİZ ÖZEL RÖPORTAJ

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya