SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Deniz salyası nedir, nasıl oluşur, Deniz salyasıyla ilgili tüm detaylar...

TÜMÜ | 04.09.2021 13:05

Deniz salyası nedir, deniz salyası nasıl oluşur, deniz salyası nasıl geçer, deniz salyası Marmara denizini neden sardı? Deniz salyası müsilajla ilgili tüm detaylar haberimizde...

Deniz salyası nedir, nasıl oluşur, Deniz salyasıyla ilgili tüm detaylar...

Uzun senelerdir İstanbul'un pisliğini akıttığı deniz olan Marmara; deniz salyası yani müsilaj ile kaplandı. Denizin üzerini kaplayan salya, suyun yüzeyi kadar altını da etkiliyor. Marmara ve Karadeniz'deki fosfor ve azot yoğunluğuna vurgu yapılıyor. Bu da bölgede bulunan balıkçılığı direkt etkiliyor.

DENİZ SALYASI NEDİR, DENİZ SALYASI NEDEN OLUR

Deniz salyası, yani müsilaj; denizdeki mikroorganizmaların artması sonucunda salgıladıkları bileşenlerdir. Bu bileşenler suyla temas ettiği an şişip gözle görülür hale geliyor. Deniz salyası için özel koşullara gerekiyor. Koşullar; yüksek derecede azot ve fosfattan oluşuyor.

DENİZ SALYASI NE ZAMAN BİTECEK, DENİZ SALYASI MARMARA

Deniz salyasının mevsimsel geçişin ardından havaların normal sıcaklığına kavuşmasından sonra yok olacağı öngörülüyor.

DENİZ SALYASI VİKİPEDİ, DENİZ SALYASI NASIL OLUŞUR, MÜSİLAJ NEDİR

Denizin bu salya ile kaplanması doğal bir sonuçmuş gibi davranılsa da iş sanılanın aksine... Bölgedeki atıkların deniz salyasının oluşmasında büyük rol oynuyor. Doç Dr. Sedat Gündoğru, "Denizin derin noktaları lağıma dönüştürüldü. Atık yönetimsizliğinin somut bir sonucudur" dedi.

DENİZ SALYASI NASIL GEÇER, DENİZ SALYASI EKŞİ

Uzmanlar, deniz salyası yani müsilajın sadece Marmara Denizi ile kalmayacağını ve Ege Denizi'ne akarak turizmi de vuracağını söylüyorlar. Bu durumun yaşanması halinde turizme çok ağır darbe vuracağı öngörülüyor.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya