SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu İçin Geri Sayım Başladı!

TÜMÜ | 05.08.2023 13:09

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu ve Runkara EXPO Spor ve Teknoloji Fuarı 6-8 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ATO CONGRESIUM Kongre Merkezinde düzenlenecek.

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu İçin Geri Sayım Başladı!

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu İçin Geri Sayım Başladı

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu ve Runkara EXPO Spor ve Teknoloji Fuarı 6-8 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ATO CONGRESIUM Kongre Merkezinde düzenlenecek. Runkara Uluslararası Yarı Maratonu Ankara’nın ilk uluslararası yarı maratonu olacak.

Runkara EXPO Uluslararası Spor ve Teknoloji Fuarı “Spor ve Teknolojiyi” bir araya getirmesinden dolayı Türkiye’de ve Avrupa’da da bir ilk olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuna, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Türkiye Atletizm Federasyonu Runkara Uluslararası Yarı Maratonu’nu destekliyor.

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu’nda ana partner Runczech. RUNCZECH, Dünya Atletizm camiasında çok seçkin ve saygın bir kişi olan Bay Carlo Capalbo sayesinde Avrupa'nın en saygın yarış organizasyonlarından biri.

7 Ekim'de Aile Koşusu, 8 Ekim'de 4,2 kilometrelik Eğlence Koşusu, 10,4 kilometrelik Meydan Okuma Koşusu ve 21,1 kilometrelik Yarı Maraton koşusu yapılacak. Runkara Uluslararası Yarı Maraton’da bu yıl 28 elit atlet koşacak. Toplamda 3 bin 500’den fazla katılımın olması bekleniyor.

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu; World Athletics tarafından onaylandı ve ROAD RACE LABEL almaya hak kazandı. Yarış süreleri de dünyaca ünlü İtalyan Evodata firması tarafından ölçülecektir.

Runkara EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı” sadece Türkiye’ de değil Avrupa’da bu isimle organize edilen tek fuar organizasyonu. Runkara EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı ATO CONGRESIUM Kongre Merkezinde 6.000 m² kapalı alanda yaklaşık 100 farklı firmanın katılımı ile gerçekleşecek. EXPO ziyaretçi katılım sayısının 25.000 olmasını bekliyoruz.

 

İstanbul Feriye’de basın mensupları ile bir araya gelen Dazspor Kurucusu ve Runkara Uluslararası Yarı Maratonu düzenleyici Victoria Blyth, Spor ve ekonomi basınının önemli isimlerini Dazspor olarak ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ben 3.5 yıl önce Türkiye’ye taşındım. Başkent Ankara’da yaşamaya başladım. Türkiye; eşsiz doğası, insanları ile yaşamaktan mutlu olduğum bir ülke. İnsanların yaşadığı kentlere karşı sorumluluğu vardır. Bende bu sorumluluk bilinci ile hareket ederek, Türkiye’ye ve Başkent Ankara’ya değer katmak için yola çıktım. 

6-8 Ekim tarihlerinde Ankara’nın ilk uluslararası yarı maratonu olacak Runkara
Uluslararası Yarı Maratonunu düzenleyeceğiz. Bununla birlikte yine aynı tarihlerde Avrupa’da ilk olacak Runkara EXPO Uluslararası Spor ve Teknoloji Fuarını da hayata geçireceğiz. 

Böyle büyük etkinlikleri kamu otoritelerinin desteği olmadan gerçekleştirmek çok zor. Ben öncelikle bizim yanımızda oldukları için, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuna, Ankara Valiliği’ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ve ilçe belediyelerine, Türkiye Atletizm Federasyonu’na ve Ankara bileşenlerine teşekkürlerimi iletiyorum. İki yıl önce projeye başladığımız andan itibaren bize destek oldular ve bize her türlü kolaylığı sağladılar. 

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu’nda ana partnerimiz Runczech. Dünyada önemli maratonlara ve yarı maratonlara imza atan RUNCZECH ile bir ortaklık kurduk. Ayrıca RUNCZECH, Dünya Atletizm camiasında çok seçkin ve saygın bir kişi olan Bay Carlo Capalbo sayesinde Avrupa'nın en saygın yarış organizasyonlarından biridir. Maratonların kralı olarak adlandırılan Carlo Capalbo ile tüm süreci birlikte yürütüyoruz. Ekibimiz Avrupa’daki yarışlara RunCzech ekibi ile birlikte giderek eğitim alıyor.

Bu tür koşular kentin ana caddelerinde koşulur. Kentin ve ülkenin bilinirliğine katkıda bulunması gerekir. Bu da ülke ve kent ekonomisine ve turizmine katkı demektir. Bu anlayışla ilerledik ve şu anda Ankara’nın en öne çıkan caddelerinden biri olan Söğütözü Caddesi’nde bu koşuyu gerçekleştireceğiz. Caddenin düz olması ve sahip olduğu eğim sebebiyle de koşu için en uygun seçim oldu ve AİMS koşullarını sağlayarak sertifika almaya başardık.

Uluslararası standartlarda planlanan ve hem amatörlerin hem de profesyonel katılımcıların yer alacağı Runkara Yarı Maratonu, Ankara'ya uluslararası maraton ruhunu aşılamayı, farklı sektörlerden sponsor ve katılımcıları güvenli bir ortamda halkla bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. 

8 Ekim'de koşulacak ve 4 binden fazla katılımcının beklediğimiz yarı maraton, şehir merkezinde en büyük yarı maraton olma özelliğini de taşıyor. 7 Ekim'de Aile Koşusu, 8 Ekim'de 4,2 kilometrelik Eğlence Koşusu, 10,4 kilometrelik Meydan Okuma Koşusu ve 21,1 kilometrelik Yarı Maraton koşusu yapılacak. Runkara Uluslararası Yarı Maraton’da bu yıl 28 elit atlet koşacak. Bunlardan 12'si Türk atlet. Avrupalı ve Afrikalı elit atletler de olacak. Ayrıca bunun Avrupa'da düzenlenen maratonlarla aynı standartlarda olması önemli. Bu sebeple önde elit üyeler, sonra amatörler koşacak.

Runkara Uluslararası Yarı Maratonu; World Athletics tarafından onaylanmış ve ROAD RACE LABEL almaya hak kazanmıştır. Bu etiketi almamızdaki en önemli etkenler ise hem yarış alanında hem de EXPO. alanında sağladığımız yüksek güvenlik önlemleri ve alanında uzman sağlık ekiplerini bir araya getirmemiz olmuştur. 

Yarış süreleri de dünyaca ünlü İtalyan Evodata firması tarafından ölçülecektir. Uluslararası yüzlerce yarışın ölçümlemesini yapan İtalyan firma ilk kez Türkiye’ de bir yarışın ölçümlemesini yapacaktır. Zamanlama sistemleri de AIMS (Association of International Marathons and Distance Races) ve Wolrld Athletics tarafından onaylandı. Alınmış olan bu onay ile Runkara Uluslararası Yarı Maratonu’nun standartlarının Uluslararası maratonlarla aynı seviyede olduğu anlamına gelir.

6-8 Ekim tarihlerinde ayrıca RUNKARA EXPO Spor ve Teknoloji Fuarı’nı da düzenleyeceğiz.  

Runkara EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı” sadece Türkiye’ de değil Avrupa’da bu isimle organize edilen tek fuar organizasyonudur. İlk senemizde Runkara EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı ATO CONGRESIUM Kongre Merkezinde 6.000 m² kapalı alanda yaklaşık 100 farklı firmanın katılımı ile gerçekleştireceğiz. Bu firmalar Türkiye’nin önemli spor ve teknoloji firmaları olmakla beraber, dünyaca ünlü firmalara da ev sahipliği yapacağız. EXPO ziyaretçi katılım sayısının 25.000 olmasını bekliyoruz. 

Runkara EXPO “Spor ve Teknoloji Fuarı için tüm resmi gereklilikleri yerine getirdik ve TOBB’un resmi fuar organizatörleri listesinde yerimizi aldık. Runkara Expo Spor ve Teknoloji Fuarı’nda spor federasyonları, STK’lar bizimle olacak. Profesyonel sporcularla söyleşiler düzenlenecek ve workshoplarda katılımcılarla buluşulacak. Üç gün sürecek bu etkinlikte sponsorların ve katılımcı markaların stantları kurulacak, atletler için dinlenme alanı, interaktif etkinlikler, sponsor sergileri gibi faaliyetlerde tüm katılımcılar bir araya gelecek. Çocuklara yönelik ilgi çekecek aktiviteler bulunacak. Aynı zamanda koşu başlangıç ve bitiş noktası olan Expo alanında koşucuların tüm konforunun düşünüldüğü teknik alan da bulunacak.

Dazspor olarak bu sene toplam 6000 elit, profesyonel, amatör koşucu ile başlayan bu etkinliği her sene artırarak 3 yıl sonunda 10.000 koşucuya ulaşmasını hedeflemekteyiz. 

İlk koşumuzda Runkara Yarı Maratonunda uzun mesafe koşularında yarışan 10 dünya rekorunun sahibi İngiliz atlet Paula Jane Radcliffe gibi dünyaca ünlü atletlerde boy gösterecek.  Olimpiyat Atleti ve BBC sunucusu Tim Hutchings de elit atletler ile röportajların yanı sıra uluslararası kanallarda canlı yayın bağlantıları kurarak Runkara’yı tüm dünyaya duyuracak.

Türkiye’ de ve özellikle Ankara’ da çok büyük başarılara imza atmak üzere yola çıktık. Bu yürüyüşte siz değerli basın mensuplarının katkıları ise yadsınamaz. Sizlerin desteklerini görmek bizleri çok mutlu etmektedir.

Ve biliyoruz ki bu etkinliğimiz tam bir takım çalışması ile başarıya ulaşacaktır.”

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya