SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Polka Dot: Savaş Alanı

Polka Dot - MÜDAVİMLER | 16.10.2020 10:44

Bilinmezleri, sürpriz etap galipleri ve genel klasman derecesiyle İtalya Bisiklet Turu, son bölüme yaklaşıyor.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Polka Dot: Savaş Alanı

İtalya Bisiklet Turu başlarken çok net olmasa da her mayo için belli favoriler ve potansiyel sürprizler vardı. İlk haftanın kırıcı gerçekleri sonucunda bu kadar sürpriz abandone yeter diyorken ilk dinlenme gününde yapılan COVID testiyle beraber işler sarpa sardı. Öncelikle bu testten birkaç gün önce COVID olduğu açıklanan Mitchelton-Scott’ın lideri Simon Yates, turdan ayrılırken birkaç gün sonra tüm takımın testinin pozitif çıktığı ve Mitchelton-Scott’ın takım halinde Giro’dan ayrıldığı açıklandı. Bu haber etkisini sürdürürken ikinci bombayı Hollanda patlattı. Hollandalı takım Team Jumbo-Visma, liderleri Steven Kruijswijk’in COVID testinin pozitif çıkması sonucu turdan ayrıldığını duyururken yarım saat sonra tüm takımı turdan çektiğini ekliyordu. Bu haberlerin ardına bir de siklamen mayo favorilerinden Michael Matthews da eklenince Giro, bir savaş meydanından çıkıp çok sayıda asker kaybetmiş bir ordu gibi kalıyordu.

Simon Yates's positive coronavirus test casts shadow on Giro d'Italia -  Sports News - Sportstar - Sportstar

Bu sene sprint etabı dendi mi etapta ne olduğunu pek bir önemi kalmadı. Groupama-FDJ ile kariyer senesi ve büyük turu geçiren Fransız sprinter Arnaud Demare, Matera’dan, Brindisi’ye gidilen etapta neredeyse zorlanmadan finişe ulaştı ve 7. Etabın galibiyetini de kendi hanesine ekledi. Bu başarısıyla beraber çok uzun süre sonra ilk kez bir Fransız bisikletçi, bir büyük turda üst üste etap zaferi gördü.

8. etabın hikayesi aslında başlamadan önce belli gibiydi. Tur öncesi değerlendirmelerde kaçış grubuna gitmesi muhtemel gözüken etapta Israel Start-Up Nation’ın İngilizi Alex Dowsett, kaçışın nötralize edilemeyeceğini anladığında gruptakileri geride bırakmak için 18 kilometre kala yaptığı ekstra 2 atakla beraber etap şansını güçlendirdi ve zafere uzandı. Avusturyalı takım arkadaşı Matthias Brandle’ın ona ettiği yardım ise kesinlikle göz ardı edilmemeli.

Giro’nun son haftası dağlardan inmez ve öncesinde genelde çok sayıda dağlık etap görmeyiz. San Salvo’dan, Roccaraso’ya gidilen 9. Etap ise bir zirve finişiydi. Yine kaçış grubuna giden etapta Ineos’tan Jonathan Castroviejo ile EF’ten Ruben Guerreiro’nun son 1 kilometredeki mücadelesi akılda kaldı. Pelotondaki en iyi zamana karşıcılardan biri olan Castroviejo, son ana kadar hem kendi hem de rakibinin temposunu belirledi ki bu noktada Guerreiro’nun geri düşmesi bekleniyordu ama öyle olmadı. Portekizli bisikletçi son 350 metrede yaptığı atağı başarıya ulaştırınca EF, bu Giro’daki ikinci etap galibiyetine ulaştı.

Giro’nun şu ana kadar geride kalan etaplar arasındaki en iyi etabıydı diyebiliriz 10. Etap için. Bora Hansgrohe’nin yıldızdan fazlası Peter Sagan’ın maksimum siklamen mayo puanına ulaşarak kaçıştan zafere uzandığı etap, uzun süre unutulmayacak türden anlara sahipti.  Giro d'Italia 2020 – Peter Sagan pulls off sensational win on Stage 10  after Covid drama - Eurosport

Bahrain-McLaren’in bu turda şampiyonluk isteyen İspanyolu Pello Bilbao’nun son bölümde yaptığı kaçış, kaçış grubunun pelotona karışmasına sebep olurken Slovak süper yıldız, 15 kilometre kala bacaklarındaki son güçle tempo yaptı ve tek kişilik bir kaçışla kendini etap galibi olarak buldu. 2020 performansı sıklıkla eleştirilen Peter Sagan için böylesine görkemli bir etap galibiyeti, bu seneyi iyi hatırlamasını sağlayacaktır.

11. etap bir sprint etabıydı ve Arnaud Demare kazandı… 4. Kez… Yine… Uzun süredir Twitter’da dikkat çeken bir üslup kullanmak gerekirse, "yeter artık Demare adam etap kazanmayı bırak…" Son 8 kilometreye kadar aslında işler belli değildi.

Giro: on n'arrête plus Arnaud Démare - Cyclisme - Giro - L'Équipe  Lotto Soudal’den kaçışa giren Sander Armee, iyi bir tempo belirlemiş ve Ineos pelotonun önüne geçip tempo yapana kadar da iyi bir fark oluşturup etap zaferine gidiyordu. Ama Ineos tempoyu arttırdıkça arttırdı ve Armee’yi sadece 7 kilometre içinde yakaladı. Peloton toplu sprinte gidince de Groupama-FDJ’in sprint treni çok iyi çalışıp Arnaud Demare’ı, Peter Sagan’ın önünde finişe getirdi.

Bu sene çok sayıda kaçış grubuna giden etap göreceğiz böyle devam ettikçe. Pembe mayoyu taşıyan Deceuninck Quick-Step’in bunu sona taşıyacak kalitede bir kadroyla burada olmaması ve Almeida’nın genç yaşı pelotonun düşük tempoyla gitmesinin belki de bir sebebi. Ayrıca önce Fransa’da Egan Bernal’in ardından İtalya’da Geraint Thomas’ın abandone olmasının ardından Ineos’un elit seviye bir etap takımı olduğunu gördük. Bu seneki Giro’da 3. Etap zaferine ulaşan Ineos’un bu form grafiğiyle en az 2 ya da 3 etaptan daha zaferle ayrılacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Jhonatan Narvaez’in Bahrain-McLaren’den Mark Padun ile girdiği etap mücadelesinde Padun’un bisikletinde yaşanan ciddi bir sorun sebebiyle 30 saniye geriye düşmesi, 23 yaşındaki Ekvadorlu bisikletçinin ekmeğine yağ sürdü ve kariyerinin ilk büyük tur etap zaferine ulaşmasını sağladı.

18. etaptan sonra umuyorum ki kalan 10-15 bisikletçiyle beraber sizlere yazmaya devam edeceğim. Hoşça kalın…

 

PEMBE MAYO: Joao Almeida (Deceuninck Quick-Step)

SİKLAMEN MAYO: Arnaud Demare (Groupama-FDJ)

MAVİ MAYO: Ruben Guerreiro (EF Pro Cycling)

BEYAZ MAYO: Joao Almeida (Deceuninck Quick-Step)

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya