SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Foto-Roman: Eva Peron Kupası

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 02.06.2020 18:16

Arjantin'in efsanevi First Lady'si Eva Peron'un, Fenerbahçe'ye gönderdiği gümüş kupanın hikayesi...

1 Arjantin’in unutulmaz efsanelerinden Eva Peron, sadece kendi halkının sevgisini değil, tüm dünyanın saygısını kazanmış çok özel bir insandı. Bu da ona politikada bile söz hakkı getirmişti.

Arjantin’in unutulmaz efsanelerinden Eva Peron, sadece kendi halkının sevgisini değil, tüm dünyanın saygısını kazanmış çok özel bir insandı. Bu da ona politikada bile söz hakkı getirmişti.

2 1951’de Eva Peron’un amansız bir hastalığa yakalandığı haberi okyanusu aştı, İstanbul’a kadar ulaştı, dönemin Fenerbahçe başkanı Hacı Bekir Bey ile kulüp üyelerinden Hafız Fahri Tükel, Şişli Cami'sinde Eva Peron için mevlit düzenlediler.

1951’de Eva Peron’un amansız bir hastalığa yakalandığı haberi okyanusu aştı, İstanbul’a kadar ulaştı, dönemin Fenerbahçe başkanı Hacı Bekir Bey ile kulüp üyelerinden Hafız Fahri Tükel, Şişli Cami'sinde Eva Peron için mevlit düzenlediler.

3 Şişli Cami’nde Fenerbahçeliler, Arjantin Konsolosluk çalışanları ile İstanbul’da yaşayan Arjantinlilerde oluşan büyük bir kalabalık, Evita’nın yeniden sağlığına kavuşması için dua ettiler.

Şişli Cami’nde Fenerbahçeliler, Arjantin Konsolosluk çalışanları ile İstanbul’da yaşayan Arjantinlilerde oluşan büyük bir kalabalık, Evita’nın yeniden sağlığına kavuşması için dua ettiler.

4 Okutulan mevlidin haberi Arjantin'e ulaştı. Eva Peron, Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı'na gümüş bir kupa hazırlattı. Kupaya Eva Peron’un adı verildi. Gümüş kupa, Arjantin Futbol Federasyonu'nun yetkilileri ve Arjantin'in ünlü kulüplerinden Lanus ile birlikte İstanbul'a geldi.

Okutulan mevlidin haberi Arjantin'e ulaştı. Eva Peron, Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı'na gümüş bir kupa hazırlattı. Kupaya Eva Peron’un adı verildi. Gümüş kupa, Arjantin Futbol Federasyonu'nun yetkilileri ve Arjantin'in ünlü kulüplerinden Lanus ile birlikte İstanbul'a geldi.

5 Lanus, 15 Ocak 1952'de İstanbul’a geldi ve ilk maçını 19 Ocak 1952’de Fenerbahçe ile oynadı ve 2-1 kazandı. Bir gün sonra yani 20 Ocak’ta Beşiktaş’la maça çıkan Lanus 5-2 yenildi. Son maç, 26 Ocak’ta Galatasaray ile oynandı ve Arjantin ekibi 5-1 galip geldi.

Lanus, 15 Ocak 1952'de İstanbul’a geldi ve ilk maçını 19 Ocak 1952’de Fenerbahçe ile oynadı ve 2-1 kazandı. Bir gün sonra yani 20 Ocak’ta Beşiktaş’la maça çıkan Lanus 5-2 yenildi. Son maç, 26 Ocak’ta Galatasaray ile oynandı ve Arjantin ekibi 5-1 galip geldi.

6 Eva Peron Kupası finali, 28 Ocak 1952'de, Eva Peron'a destek için mevlit okutan Fenerbahçe ve Lanus, İnönü Stadı'nda oynandı. Çok çekişmeli maçı, Fenerbahçe 3-2 kazandı ve Evita Kupası'nı kaldırdı.

Eva Peron Kupası finali, 28 Ocak 1952'de, Eva Peron'a destek için mevlit okutan Fenerbahçe ve Lanus, İnönü Stadı'nda oynandı. Çok çekişmeli maçı, Fenerbahçe 3-2 kazandı ve Evita Kupası'nı kaldırdı.

7 Aynı yılın 28 Temmuz’unda Evita, Eva Peron, hayata gözlerini yumdu ve aramızdan ayrıldı. Hatırasında da hem Arjantin’den İstanbul’a gönderdiği kupa, hem de onu hiç tanımadan hastalığına üzülenlere gösterdiği değer ve nazik teşekkürü kaldı.

Aynı yılın 28 Temmuz’unda Evita, Eva Peron, hayata gözlerini yumdu ve aramızdan ayrıldı. Hatırasında da hem Arjantin’den İstanbul’a gönderdiği kupa, hem de onu hiç tanımadan hastalığına üzülenlere gösterdiği değer ve nazik teşekkürü kaldı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya