SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Foto-Roman: Futbolun Filozofu

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 01.06.2020 18:07

Bir talihsiz hastalık, futbol kariyerini bitirdi, o da futbolun filozofu oldu... Jorge Valdano, her cümlesi, her kelimesi değer gören bir futbol adamı...

1 Futbol medyasında sıklıkla futbola dair yazıları ve oyuncular üzerine söylemleri ile gündeme gelen Jorge Valdano, nam-ı diğer "futbol filozofu", bu oyuna sadece topla değil kalemiyle de değer katmış çok özel bir karakter.

Futbol medyasında sıklıkla futbola dair yazıları ve oyuncular üzerine söylemleri ile gündeme gelen Jorge Valdano, nam-ı diğer "futbol filozofu", bu oyuna sadece topla değil kalemiyle de değer katmış çok özel bir karakter.

2 Arjantin'de Newell’s Old Boys’ta futbola başladı, 1975'te 2. Lig'de mücadele eden Deportivo Alaves üzerinden İspanya'ya adım attı. 1979’da Real Zaragoza’ya gidişi Valdano efsanesini yaratacağı Real Madrid’in yolunu açtı.

Arjantin'de Newell’s Old Boys’ta futbola başladı, 1975'te 2. Lig'de mücadele eden Deportivo Alaves üzerinden İspanya'ya adım attı. 1979’da Real Zaragoza’ya gidişi Valdano efsanesini yaratacağı Real Madrid’in yolunu açtı.

3 Futbolculuk kariyeri, bıraktığı noktanın çok ötesine geçebilir, çok büyük bir hikaye yazabilirdi. Ancak 1988'de konan hepatit teşhisi sonrası futbolu bırakmak zorunda kaldı.

Futbolculuk kariyeri, bıraktığı noktanın çok ötesine geçebilir, çok büyük bir hikaye yazabilirdi. Ancak 1988'de konan hepatit teşhisi sonrası futbolu bırakmak zorunda kaldı.

4 Teknik direktör olarak ilk işi düşme hattındaki Tenerife'yi alıp UEFA Kupası'na götürmek oldu. 1994-95 sezonunda Real Madrid'i La Liga'da şampiyon yaptı. Ardından sportif direktör olarak kulüpte kaldı.

Teknik direktör olarak ilk işi düşme hattındaki Tenerife'yi alıp UEFA Kupası'na götürmek oldu. 1994-95 sezonunda Real Madrid'i La Liga'da şampiyon yaptı. Ardından sportif direktör olarak kulüpte kaldı.

5 Jorge Valdano, kendisinden sonra Real Madrid'in efsanelerinden birine dönüşen Raul Gonzales'in kahramanıydı, Raul oğluna Jorge adını Valdano nedeniyle vermişti.

Jorge Valdano, kendisinden sonra Real Madrid'in efsanelerinden birine dönüşen Raul Gonzales'in kahramanıydı, Raul oğluna Jorge adını Valdano nedeniyle vermişti.

6 Jorge Valdano futbol sahalarından çıkmış bir yazar olarak eşine az rastlanır bir kariyer daha yaptı. 1998 ve 1999'da "Futbol Öyküleri" adıyla 2 kitaplık bir seri yazdı.

Jorge Valdano futbol sahalarından çıkmış bir yazar olarak eşine az rastlanır bir kariyer daha yaptı. 1998 ve 1999'da "Futbol Öyküleri" adıyla 2 kitaplık bir seri yazdı.

7 Valdano, bir oyuncu için, bir takım için, bir futbol fikri için bir cümle kurduğunda, etkisi büyük olur. Kaleme aldığı futbol makaleleri dünyanın dört bir yanında medya kuruluşları tarafından çevirilerek milyonlarca insana ulaşıyor.

Valdano, bir oyuncu için, bir takım için, bir futbol fikri için bir cümle kurduğunda, etkisi büyük olur. Kaleme aldığı futbol makaleleri dünyanın dört bir yanında medya kuruluşları tarafından çevirilerek milyonlarca insana ulaşıyor.

8 Jorge Valdano, en unutulmaz yazılarından birini Juan Roman Riquelme için kaleme almıştır. Şu cümle ise Valdano'nun muhteşem kalemini özetlemeye yardımcı olacaktır:

Jorge Valdano, en unutulmaz yazılarından birini Juan Roman Riquelme için kaleme almıştır. Şu cümle ise Valdano'nun muhteşem kalemini özetlemeye yardımcı olacaktır:

9 “Hedef A noktasından B noktasına gitmekse eğer (futbolcu olmaksa) çoğu 6 şeritli otoyoldan hızla gitmeyi (şan, şöhret, para ve kupaları) tercih eder… Riquelme taşlık yolları, dağları çıkan virajları, manzaralı ve keyifli uzun yolculuğu, yani futboldan zevk almayı seçti.”

“Hedef A noktasından B noktasına gitmekse eğer (futbolcu olmaksa) çoğu 6 şeritli otoyoldan hızla gitmeyi (şan, şöhret, para ve kupaları) tercih eder… Riquelme taşlık yolları, dağları çıkan virajları, manzaralı ve keyifli uzun yolculuğu, yani futboldan zevk almayı seçti.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya