SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Foto-Roman: Maradona'nın kulüpleri

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 27.11.2020 14:00

Diego Maradona 21 yıllık futbolculuk kariyerine onlarca başarı ekleyip 60 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Peki, Maradona hangi kulüplerde forma giymişti?

1 17 yaşındayken Diego'yu keşfeden ve profesyonel futbolun kapısını açan kulüp Argentinos Juniors. Argentinos için mücadele ettiği yıllarda '78 Dünya Kupası zaferine ulaşan Arjantin kadrosuna yükselmeyi başaramasa da gelecek onun üzerinden planlanacaktı. Argentinos onun için her zaman eşsiz kalacaktı bu yüzden.

17 yaşındayken Diego'yu keşfeden ve profesyonel futbolun kapısını açan kulüp Argentinos Juniors. Argentinos için mücadele ettiği yıllarda '78 Dünya Kupası zaferine ulaşan Arjantin kadrosuna yükselmeyi başaramasa da gelecek onun üzerinden planlanacaktı. Argentinos onun için her zaman eşsiz kalacaktı bu yüzden.

2 1981 geldiğimizde Diego, Arjantin’de özdeşleştiği kulüp olan Boca Juniors’a 21 yaşında transfer olup dünyayı peşinden koşturmaya başlamıştı. Maradona, Boca’ya imza attıktan sonra kariyerinde hiçbir şeyin aynı kalmayacağını ve ivmelenerek yükseleceğini biliyordu. Nitekim bu imzadan sonra gösterdiği performansla iki kez kıracağı en pahalı futbolcu rekorunu ilk kez kırıyordu.

1981 geldiğimizde Diego, Arjantin’de özdeşleştiği kulüp olan Boca Juniors’a 21 yaşında transfer olup dünyayı peşinden koşturmaya başlamıştı. Maradona, Boca’ya imza attıktan sonra kariyerinde hiçbir şeyin aynı kalmayacağını ve ivmelenerek yükseleceğini biliyordu. Nitekim bu imzadan sonra gösterdiği performansla iki kez kıracağı en pahalı futbolcu rekorunu ilk kez kırıyordu.

3 Bir hikayeyi güzelleştiren şey kahramanın dokunulmaz olmamasıdır. İşte Maradona’nın Barcelona günleri, sakatlıklar ve uyum sorunlarıyla geçerken Maradona’nın kırılgan ve hırçın tarafını da görmüş oluyorduk. Buna rağmen 43 maçta attığı 30 gol unutulmamalı…

Bir hikayeyi güzelleştiren şey kahramanın dokunulmaz olmamasıdır. İşte Maradona’nın Barcelona günleri, sakatlıklar ve uyum sorunlarıyla geçerken Maradona’nın kırılgan ve hırçın tarafını da görmüş oluyorduk. Buna rağmen 43 maçta attığı 30 gol unutulmamalı…

4 Maradona’yı erişilmez kılacak imza da tam bu döneme denk geliyordu. Barcelona’da işler iyi gitmemiş en son Bilbao maçında çıkan kavgayla oradaki günlerini tamamen bitirmişti. Napoli ise ona hem parayı hem de huzuru vadetti. Maradona ise futbolu bir daha aynı kalmamak üzere değiştirdi. 2 Scudetto, 1 UEFA Kupası ve unutulmaz onlarca maç. İstatistiğe bakmaya ne dersiniz? 259 maç 115 gol 29 asist…

Maradona’yı erişilmez kılacak imza da tam bu döneme denk geliyordu. Barcelona’da işler iyi gitmemiş en son Bilbao maçında çıkan kavgayla oradaki günlerini tamamen bitirmişti. Napoli ise ona hem parayı hem de huzuru vadetti. Maradona ise futbolu bir daha aynı kalmamak üzere değiştirdi. 2 Scudetto, 1 UEFA Kupası ve unutulmaz onlarca maç. İstatistiğe bakmaya ne dersiniz? 259 maç 115 gol 29 asist…

5 Napoli’de dopingle yakalanması ve cezalı geçirdiği sezonun ardından kariyeri düşüşe geçmişti. Ama buna rağmen Diego Maradona için bir şeyler bitmemişti ve kendisini Sevilla’da bulmuştu. Sevilla’da geçirdiği tek sezonda 26 maça çıkıp 5 gollük bir katkı yapmıştı.

Napoli’de dopingle yakalanması ve cezalı geçirdiği sezonun ardından kariyeri düşüşe geçmişti. Ama buna rağmen Diego Maradona için bir şeyler bitmemişti ve kendisini Sevilla’da bulmuştu. Sevilla’da geçirdiği tek sezonda 26 maça çıkıp 5 gollük bir katkı yapmıştı.

6 Uyuşturucu ve alkol sorunları sebebiyle Arjantin’e geri dönüşü beklenin çok aksi bir görüntü sunmuştu. Newells Old Boys formasını 5 kez giyebilirken tabelaya adını yazdıramamış, ikinci Boca Juniors dönemindeyse 3 sezonda 30 maça çıkıp 7 gol bulabilmişti…

Uyuşturucu ve alkol sorunları sebebiyle Arjantin’e geri dönüşü beklenin çok aksi bir görüntü sunmuştu. Newells Old Boys formasını 5 kez giyebilirken tabelaya adını yazdıramamış, ikinci Boca Juniors dönemindeyse 3 sezonda 30 maça çıkıp 7 gol bulabilmişti…

7 Bir sporcuyu erişilmez, efsane kılan şey; bir sporun ya da organizasyonun yüzü olmasıdır. Diego Armando Maradona ise '82 ile '94 arasında 1 şampiyonluk ve 1 final oynama başarısı gösterirken istatistiklerden çok daha fazlasını zihinlere, unutulmaz anılar olarak işlemişti.

Bir sporcuyu erişilmez, efsane kılan şey; bir sporun ya da organizasyonun yüzü olmasıdır. Diego Armando Maradona ise '82 ile '94 arasında 1 şampiyonluk ve 1 final oynama başarısı gösterirken istatistiklerden çok daha fazlasını zihinlere, unutulmaz anılar olarak işlemişti.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya