SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Rüya takım Barcelona

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 08.05.2020 18:25

1988'de Cruyff'un göreve gelmesiyle başlayan ve kupalarından çok dünyayı değiştiren futbol felsefesi ile hafızalara kazınan Rüya takım Barcelona...

1 4 Mayıs 1988’de Barcelona, Johan Cruyff’un teknik direktörlüğe getirildiğini açıkladı. Bu aslında modern futbolun, bugün izlediğimiz oyunun anonsuydu. Rüya Takım doğmuştu.

4 Mayıs 1988’de Barcelona, Johan Cruyff’un teknik direktörlüğe getirildiğini açıkladı. Bu aslında modern futbolun, bugün izlediğimiz oyunun anonsuydu. Rüya Takım doğmuştu.

2 Cruyff, Barcelona kadrosunu  baştan yarattı, 15 futbolcu ayrıldı ve 11 transfer yapıldı. Hepsi genç, oynamaya aç ve hevesli, Barcelona’nın krizlerini tanımayan yepyeni bir kadro kurulmuştu.

Cruyff, Barcelona kadrosunu baştan yarattı, 15 futbolcu ayrıldı ve 11 transfer yapıldı. Hepsi genç, oynamaya aç ve hevesli, Barcelona’nın krizlerini tanımayan yepyeni bir kadro kurulmuştu.

3 Txiki Begiristain, Jose Mari Bakero Salinas, Eusebio, Andoni Zubizarreta, Pep Guardiola, Michael Laudrup, Ronald Koeman, Romario, Stoichkov, Goikoetxea, Gheorghe Popescu, Gheorghe Hagi, Robert Prosinecki gibi oyuncular forma giydiler.

Txiki Begiristain, Jose Mari Bakero Salinas, Eusebio, Andoni Zubizarreta, Pep Guardiola, Michael Laudrup, Ronald Koeman, Romario, Stoichkov, Goikoetxea, Gheorghe Popescu, Gheorghe Hagi, Robert Prosinecki gibi oyuncular forma giydiler.

4 Cruyff, taktik tahtasına oynayacakları sistemi yazmıştı 3-4-3. Tüm dünyanın oynadığından farklı bir sistemdi ve futbolcuların bile ne olduğuna dair bir fikirleri yoktu. Cruyff’un Rinus Michels yönetiminde oynadığı 4-3-3’ün devrimsel versiyonuydu.

Cruyff, taktik tahtasına oynayacakları sistemi yazmıştı 3-4-3. Tüm dünyanın oynadığından farklı bir sistemdi ve futbolcuların bile ne olduğuna dair bir fikirleri yoktu. Cruyff’un Rinus Michels yönetiminde oynadığı 4-3-3’ün devrimsel versiyonuydu.

5 Cruyff şöyle açıklıyordu: “2 santrforu tutmak için 4 defansımız mı olacak? O zaman 8 savunmacıya karşı 6 kişiyle hücum ederdik ve kazanma şansımız olmazdı. O savunmacılardan birini ileri çıkartacaktık.”

Cruyff şöyle açıklıyordu: “2 santrforu tutmak için 4 defansımız mı olacak? O zaman 8 savunmacıya karşı 6 kişiyle hücum ederdik ve kazanma şansımız olmazdı. O savunmacılardan birini ileri çıkartacaktık.”

6 1988-1994 arasında Barcelona 4 La Liga şampiyonluğu, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası, 1 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 UEFA Süper Kupası, 2 Copa Del Rey sevinci yaşadı.

1988-1994 arasında Barcelona 4 La Liga şampiyonluğu, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası, 1 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 UEFA Süper Kupası, 2 Copa Del Rey sevinci yaşadı.

7 1994’te Cruyff’un görevden alınmasının ardından bir devir kapandı ancak pas oyunu, total futbol, takım hücumu ve futbol felsefesi hem kulübün damarlarına yerleşti ve dünyaya yayıldı.

1994’te Cruyff’un görevden alınmasının ardından bir devir kapandı ancak pas oyunu, total futbol, takım hücumu ve futbol felsefesi hem kulübün damarlarına yerleşti ve dünyaya yayıldı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya