SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Medipol Başakşehir'in zafere giden yolu

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 20.07.2020 10:45

Sezonun bitimine 1 maç kala, Süper Lig tarihinin farklı altıncı şampiyonu Medipol Başakşehir oldu.

1 Süper Lig tarihinin altıncı farklı şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. Aynı zamanda İstanbul’dan çıkan dördüncü farklı şampiyon olan Başakşehir, sezonun bitimine 1 maç kala Kayserispor’u yenip tarihinde ilk kez bu başarıya ulaştı.

Süper Lig tarihinin altıncı farklı şampiyonu Medipol Başakşehir oldu. Aynı zamanda İstanbul’dan çıkan dördüncü farklı şampiyon olan Başakşehir, sezonun bitimine 1 maç kala Kayserispor’u yenip tarihinde ilk kez bu başarıya ulaştı.

2 Sezon başında Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’a gitmesinin ardından Okan Buruk’la anlaşan Başakşehir, sezona istediği gibi bir başlangıç yapmaktan çok uzak kalmıştı. İlk iki hafta Yeni Malatyaspor ve Fenerbahçe’ye kaybettikten sonra ilk puanlarını Ankara’da Gençlerbirliği’ne karşı 2-1’lik galibiyetle almıştı.

Sezon başında Abdullah Avcı’nın Beşiktaş’a gitmesinin ardından Okan Buruk’la anlaşan Başakşehir, sezona istediği gibi bir başlangıç yapmaktan çok uzak kalmıştı. İlk iki hafta Yeni Malatyaspor ve Fenerbahçe’ye kaybettikten sonra ilk puanlarını Ankara’da Gençlerbirliği’ne karşı 2-1’lik galibiyetle almıştı.

3 Enzo Crivelli ve Martin Skrtel gibi oyuncuları da kadrosuna dahil eden Başakşehir, beşinci hafta Beşiktaş deplasmanında aldığı 1 puanın ardından bir ritim yakaladı. Bu süre zarfında UEFA Avrupa Ligi mesaisine de Okan Buruk’un öğrencileri istedikleri gibi bir başlangıç yapamamışlardı.

Enzo Crivelli ve Martin Skrtel gibi oyuncuları da kadrosuna dahil eden Başakşehir, beşinci hafta Beşiktaş deplasmanında aldığı 1 puanın ardından bir ritim yakaladı. Bu süre zarfında UEFA Avrupa Ligi mesaisine de Okan Buruk’un öğrencileri istedikleri gibi bir başlangıç yapamamışlardı.

4 Sezonun 6. haftasındaki Rizespor galibiyetiyle başlayan namağlup seri 19. haftada oynanan Fenerbahçe maçı ile sonlanmıştı. 6. hafta ile 19. hafta arasında toplanabilecek 39 puanın 28’ini toplayarak ligin ilk dördünde kalıcı olmuşlardı. Eş zamanlı devam ettikleri UEFA Avrupa Ligi’nde Roma’nın ardından gruptan çıkmayı başarırken Alman devi Borussia Mönchengladbach’ı elemeyi bilmişlerdi.

Sezonun 6. haftasındaki Rizespor galibiyetiyle başlayan namağlup seri 19. haftada oynanan Fenerbahçe maçı ile sonlanmıştı. 6. hafta ile 19. hafta arasında toplanabilecek 39 puanın 28’ini toplayarak ligin ilk dördünde kalıcı olmuşlardı. Eş zamanlı devam ettikleri UEFA Avrupa Ligi’nde Roma’nın ardından gruptan çıkmayı başarırken Alman devi Borussia Mönchengladbach’ı elemeyi bilmişlerdi.

5 Ligin üst sıralarında bulunan Sivasspor, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi takımların arka arkaya aldıkları puan kayıplarında Başakşehir başarılı futbolunu ve üç puanlarını korudu. Edin Visca, İrfan Can Kahveci, Mahmut Tekdemir ve kaleci Mert Günok bu döneme damga vuran Başakşehirli futbolculardan bazılarıydı.

Ligin üst sıralarında bulunan Sivasspor, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi takımların arka arkaya aldıkları puan kayıplarında Başakşehir başarılı futbolunu ve üç puanlarını korudu. Edin Visca, İrfan Can Kahveci, Mahmut Tekdemir ve kaleci Mert Günok bu döneme damga vuran Başakşehirli futbolculardan bazılarıydı.

6 Sezonun en kritik maçlarından biri için pandemi öncesi dönemdeki son haftaya yani 26. haftaya gidilmeli. Birçok kişi tarafından şampiyonluğun favorisi olarak görülen Trabzonspor’du. Başakşehir için bu maçın önemi de ‘kaybetmezsek yolun sonu başarı’ şeklindeydi. Nitekim 15 Mart tarihinde Trabzon’da oynanan maçta Demba Ba’nın golüyle öne geçmiş ama Skrtel’in ters dokunuşuna karşı gelememiş sahadan 1 puanla ayrılmıştı. Psikolojik üstünlük el değiştirmişti.

Sezonun en kritik maçlarından biri için pandemi öncesi dönemdeki son haftaya yani 26. haftaya gidilmeli. Birçok kişi tarafından şampiyonluğun favorisi olarak görülen Trabzonspor’du. Başakşehir için bu maçın önemi de ‘kaybetmezsek yolun sonu başarı’ şeklindeydi. Nitekim 15 Mart tarihinde Trabzon’da oynanan maçta Demba Ba’nın golüyle öne geçmiş ama Skrtel’in ters dokunuşuna karşı gelememiş sahadan 1 puanla ayrılmıştı. Psikolojik üstünlük el değiştirmişti.

7 12 Haziran tarihinde geri dönen ligde şampiyonluğun iki adayı vardı: Başakşehir ve Trabzonspor. Burada önemli olan nokta ise kalan az sayıdaki maçta hata oranını minimize etmekti. Başakşehir’in şampiyonluğu kazandığı nokta ise tam da bunu başarmalarıydı. Şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi Trabzonspor, son 7 maçta 2 kez kazanırken Başakşehir tam 5 galibiyet ve 16 puan topladı bu sürede.

12 Haziran tarihinde geri dönen ligde şampiyonluğun iki adayı vardı: Başakşehir ve Trabzonspor. Burada önemli olan nokta ise kalan az sayıdaki maçta hata oranını minimize etmekti. Başakşehir’in şampiyonluğu kazandığı nokta ise tam da bunu başarmalarıydı. Şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi Trabzonspor, son 7 maçta 2 kez kazanırken Başakşehir tam 5 galibiyet ve 16 puan topladı bu sürede.

8 46 yaşındaki teknik adam Okan Buruk’un çalıştırdığı Başakşehir yakaladığı bu ritim ve özgüvenle şampiyonluğunu ilan etmek için Kayserispor’a karşı kendi sahasına çıktı. Ali Şansalan’ın yönettiği maçta tüm sezon boyunca Başakşehir’in en kritik oyuncularının başında gelen Mahmut Tekdemir, sezonu hak ettiklerini ispat eden bir şutla Kayserispor kalecisi Silvio Lung’u avladı ve 1-0’lık galibiyeti tayin etti. Ayrıca maç esnasında iki kere kesilen elektrik de bu maçı ve şampiyonluğu farklı bir bakış açısıyla unutulmazların arasına katacak.

46 yaşındaki teknik adam Okan Buruk’un çalıştırdığı Başakşehir yakaladığı bu ritim ve özgüvenle şampiyonluğunu ilan etmek için Kayserispor’a karşı kendi sahasına çıktı. Ali Şansalan’ın yönettiği maçta tüm sezon boyunca Başakşehir’in en kritik oyuncularının başında gelen Mahmut Tekdemir, sezonu hak ettiklerini ispat eden bir şutla Kayserispor kalecisi Silvio Lung’u avladı ve 1-0’lık galibiyeti tayin etti. Ayrıca maç esnasında iki kere kesilen elektrik de bu maçı ve şampiyonluğu farklı bir bakış açısıyla unutulmazların arasına katacak.

9 Sezonun bitimine bir maç kala şampiyonluğunu garantileyen Medipol Başakşehir, bu sezon en iyi savunmaya sahip takım olduğunu hem saha içinde hem de istatistik kağıdında ispatladı. Süper Lig’de sezon boyu en çok tartışılan maddelerden biri olan savunma tandemi konusuna cevap oluşturabilen tek takım için Başakşehir demek en az şampiyonluk kadar önemli olacaktır. Sezon boyunca 31 gol yiyen Başakşehir’den sonra en az gol yiyen takımlar 35’er gol yiyen Sivasspor, Alanyaspor ve Galatasaray.

Sezonun bitimine bir maç kala şampiyonluğunu garantileyen Medipol Başakşehir, bu sezon en iyi savunmaya sahip takım olduğunu hem saha içinde hem de istatistik kağıdında ispatladı. Süper Lig’de sezon boyu en çok tartışılan maddelerden biri olan savunma tandemi konusuna cevap oluşturabilen tek takım için Başakşehir demek en az şampiyonluk kadar önemli olacaktır. Sezon boyunca 31 gol yiyen Başakşehir’den sonra en az gol yiyen takımlar 35’er gol yiyen Sivasspor, Alanyaspor ve Galatasaray.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya