SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Süper Lig'in şampiyonları ve yaş ortalamaları

Foto-Roman | 04.09.2020 17:27

Her transfer döneminde olduğu gibi bu yaz da yönetimler kurdukları takımlar sebebiyle bolca yerildi ya da takdir edildi ama en çok oyuncuların yaşları sebebiyle eleştirildi...

1 2015/2016 Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu'nu şampiyon tamamlayan siyah-beyazlıların kadrosunda Oğuzhan Özyakup, Kerim Frei ve Gökhan Töre gibi genç isimler bulunsa da takımın geneli daha yaşlı ve tecrübeli bir kimliğe sahipti. Bu yılı şampiyon tamamlayan Beşiktaş kadrosunun en önemli oyuncularından olan Mario Gomez 30, Jose Sosa 30 ve Atiba 32 yaşında idi. Şampiyon kadronun ilk 11'de en fazla başlayan oyuncularının yaş ortalaması ise 28.9'du.

2015/2016 Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu'nu şampiyon tamamlayan siyah-beyazlıların kadrosunda Oğuzhan Özyakup, Kerim Frei ve Gökhan Töre gibi genç isimler bulunsa da takımın geneli daha yaşlı ve tecrübeli bir kimliğe sahipti. Bu yılı şampiyon tamamlayan Beşiktaş kadrosunun en önemli oyuncularından olan Mario Gomez 30, Jose Sosa 30 ve Atiba 32 yaşında idi. Şampiyon kadronun ilk 11'de en fazla başlayan oyuncularının yaş ortalaması ise 28.9'du.

2 Süper Lig'in 2016/2017 Turgay Şeren Sezonu'nu da ilk sırada tamamlayan siyaz-beyazlı takım oldu. Bir önceki sezonu da şampiyon tamamlayan Beşiktaş, kadrosuna Babel, Adriano ve Aboubakar gibi yıldız isimleri katmıştı. Gelenler ve gidenlerin çok fazla farkı olmaması ile birlikte 2015/2016 sezonunda olduğu gibi bu sezonun şampiyon kadrosunun en çok 11 başlayan oyuncularının yaş ortalaması da 28.9 oldu.

Süper Lig'in 2016/2017 Turgay Şeren Sezonu'nu da ilk sırada tamamlayan siyaz-beyazlı takım oldu. Bir önceki sezonu da şampiyon tamamlayan Beşiktaş, kadrosuna Babel, Adriano ve Aboubakar gibi yıldız isimleri katmıştı. Gelenler ve gidenlerin çok fazla farkı olmaması ile birlikte 2015/2016 sezonunda olduğu gibi bu sezonun şampiyon kadrosunun en çok 11 başlayan oyuncularının yaş ortalaması da 28.9 oldu.

3 Beşiktaş'ın üst üste iki şampiyonluğunun ardından bu kez Galatasaray, 2017/2018 İlhan Cavcav Sezonu'nu şampiyon olarak tamamladı. Sarı-kırmızılılar, sezonu özellikle tecrübeli ayaklarının katkılarıyla ligin zirvesinde bitirmeyi başarmıştı. Şampiyon kadronun ilk formasını en çok giyenlerin yaş ortalaması da geçen yıla oranla oranla çok farklılık göstermeyip 29 olmuştu.

Beşiktaş'ın üst üste iki şampiyonluğunun ardından bu kez Galatasaray, 2017/2018 İlhan Cavcav Sezonu'nu şampiyon olarak tamamladı. Sarı-kırmızılılar, sezonu özellikle tecrübeli ayaklarının katkılarıyla ligin zirvesinde bitirmeyi başarmıştı. Şampiyon kadronun ilk formasını en çok giyenlerin yaş ortalaması da geçen yıla oranla oranla çok farklılık göstermeyip 29 olmuştu.

4 Bu kez sarı-kırmızılılar üst üste ikinci şampiyonluğunu kazanırken geçen sezona göre ilk formasını en çok giyen isimlerden 6'sı değişmişti. Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun şampiyon kadrosunun bu bağlamdaki yaş ortalaması ise bir önceki sezona göre 3 azalarak 26 olmuştu.

Bu kez sarı-kırmızılılar üst üste ikinci şampiyonluğunu kazanırken geçen sezona göre ilk formasını en çok giyen isimlerden 6'sı değişmişti. Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nun şampiyon kadrosunun bu bağlamdaki yaş ortalaması ise bir önceki sezona göre 3 azalarak 26 olmuştu.

5 Süper Lig'in 6. şampiyonu olmayı başaran Okan Buruk ve öğrencilerinin yaş ortalaması son 5 sezonun en yükseği idi. Süper Lig Cemil Usta Sezonu'nu ilk sırada tamamlayan Başakşehir'in ilk 11'de en çok forma giyen oyuncularının yaş ortalaması 30.5 oldu.

Süper Lig'in 6. şampiyonu olmayı başaran Okan Buruk ve öğrencilerinin yaş ortalaması son 5 sezonun en yükseği idi. Süper Lig Cemil Usta Sezonu'nu ilk sırada tamamlayan Başakşehir'in ilk 11'de en çok forma giyen oyuncularının yaş ortalaması 30.5 oldu.

6 Öte yandan yaşlı oyunculara yönelmekle eleştirilen Fenerbahçe'nin bu transfer sezonunda kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması 27.9 olarak hesaplandı. Galatasaray'ın kiralıktan dönenler haricinde kadrosuna kattığı futbolcuların yaş ortalaması da 27.3 oldu. Beşiktaş'ın ise kiralıktan dönenler hariç kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması 25.6 oldu. Trabzonspor'un ise bu transfer sezonunda şu ana kadar kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması ise 22 ile 4 büyükler arasındaki en genç liste oldu

Öte yandan yaşlı oyunculara yönelmekle eleştirilen Fenerbahçe'nin bu transfer sezonunda kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması 27.9 olarak hesaplandı. Galatasaray'ın kiralıktan dönenler haricinde kadrosuna kattığı futbolcuların yaş ortalaması da 27.3 oldu. Beşiktaş'ın ise kiralıktan dönenler hariç kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması 25.6 oldu. Trabzonspor'un ise bu transfer sezonunda şu ana kadar kadrosuna kattığı oyuncuların yaş ortalaması ise 22 ile 4 büyükler arasındaki en genç liste oldu

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya