SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Foto-Roman: Tarihin En Başarısız Takımları

Foto-Roman - MÜDAVİMLER | 02.07.2020 17:27

Futbol tarihinde en akılda kalıcı maçlar sadece çekişmeli geçen maçlar değildir. Bazı takımlar o kadar başarısızdır ki başarısızlıkları hatırlanır. İşte o takımlardan bazıları.

1 Premier Lig tarihinin en başarısız sezon performansı kime ait bir tahmininiz var mı? Yardımcı olalım. 2007/08 Derby County. 38 haftalık sezonu sadece tek galibiyet alarak bitiren Derby, Nisan’ı göremeden küme düşmüştü.

Premier Lig tarihinin en başarısız sezon performansı kime ait bir tahmininiz var mı? Yardımcı olalım. 2007/08 Derby County. 38 haftalık sezonu sadece tek galibiyet alarak bitiren Derby, Nisan’ı göremeden küme düşmüştü.

2 Bir takım 5 günde kaç maça çıkıp kaç gol yiyebilir? Küçük bir ada ülkesi olan Mikronezya Federal Devletleri bu soruya 2015 Pasifik Oyunları’nda inanılması güç bir gerçekle cevap verdi. Önce Tahiti’ye 30-0, ardından Fiji’ye 38-0 ve en son olarak Vanuatu’ya 46-0 yenilip 5 günde tam 114 gol yedi.

Bir takım 5 günde kaç maça çıkıp kaç gol yiyebilir? Küçük bir ada ülkesi olan Mikronezya Federal Devletleri bu soruya 2015 Pasifik Oyunları’nda inanılması güç bir gerçekle cevap verdi. Önce Tahiti’ye 30-0, ardından Fiji’ye 38-0 ve en son olarak Vanuatu’ya 46-0 yenilip 5 günde tam 114 gol yedi.

3 Avustralya’nın 2002 Dünya Kupası’na katılmak için elinden geleni yapmış ama playoff’ta Uruguay’a boyun eğmişti. Avustralya, Uruguay maçına gelene kadar elemelerde çok rahat galibiyetler elde etmişti ama bir tanesi öyle bir galibiyetti ki futbol tarihinin unutulması en güç maçlarından birine imza attı. Samoa’yı 31-0 yenmişti Avustralya. Evet yanlış duymadınız tam 31 gol…

Avustralya’nın 2002 Dünya Kupası’na katılmak için elinden geleni yapmış ama playoff’ta Uruguay’a boyun eğmişti. Avustralya, Uruguay maçına gelene kadar elemelerde çok rahat galibiyetler elde etmişti ama bir tanesi öyle bir galibiyetti ki futbol tarihinin unutulması en güç maçlarından birine imza attı. Samoa’yı 31-0 yenmişti Avustralya. Evet yanlış duymadınız tam 31 gol…

4 Avrupa kupaları tarihinin en ağır mağlubiyetini alan takımın o sezon başarılı bir Avrupa sezonu geçirdiğini duysanız ne düşünürsünüz? 1963/64 Uefa Kupa Galipleri Kupası’nda Kıbrıs şampiyonu APOEL, Atalanta, Manchester United, Lyon ve MTK Budapeşte’yi eleyip Portekiz ekibi Sporting Lizbon ile eşlemişti. Sonuç mu? 16-1.

Avrupa kupaları tarihinin en ağır mağlubiyetini alan takımın o sezon başarılı bir Avrupa sezonu geçirdiğini duysanız ne düşünürsünüz? 1963/64 Uefa Kupa Galipleri Kupası’nda Kıbrıs şampiyonu APOEL, Atalanta, Manchester United, Lyon ve MTK Budapeşte’yi eleyip Portekiz ekibi Sporting Lizbon ile eşlemişti. Sonuç mu? 16-1.

5 İlk yarısında 5-0 önde olduğunuz bir maçı büyük bir farkla kazanacağınız bellidir. 6-0, 7-0, belki 8-0. Ama Nijerya’da oynanan bir maç tüm bu skorları basit gösterdi. Plateau United Feeders, Akurba karşısında 5-0 önde kapattığı ilk yarının ardından maçı 79-0 kazandı. 72 gollük averaja ihtiyacı olan bir takımın ikinci yarıda 74 gol atması da ‘havalı’ bir hareket olarak sayılabilir.

İlk yarısında 5-0 önde olduğunuz bir maçı büyük bir farkla kazanacağınız bellidir. 6-0, 7-0, belki 8-0. Ama Nijerya’da oynanan bir maç tüm bu skorları basit gösterdi. Plateau United Feeders, Akurba karşısında 5-0 önde kapattığı ilk yarının ardından maçı 79-0 kazandı. 72 gollük averaja ihtiyacı olan bir takımın ikinci yarıda 74 gol atması da ‘havalı’ bir hareket olarak sayılabilir.

6 Bazen bir şey kötü gitmeye başladığında onu normale çevirmek çok zor olur. 1997/98 sezonunda Doncaster Rovers için durum bundan çok daha fazlasıydı. Rovers oyuncusu Adie Mike’ın sözlerinden daha iyi açıklanamaz 34 maçlık mağlubiyet serisi, “Daha maça çıkmadan kaybetmiş oluyorduk.”

Bazen bir şey kötü gitmeye başladığında onu normale çevirmek çok zor olur. 1997/98 sezonunda Doncaster Rovers için durum bundan çok daha fazlasıydı. Rovers oyuncusu Adie Mike’ın sözlerinden daha iyi açıklanamaz 34 maçlık mağlubiyet serisi, “Daha maça çıkmadan kaybetmiş oluyorduk.”

7 Berlin şehir tarihinin en başarısız takımının aynı zamanda Bundesliga tarihinin en kötü takımı olduğu gerçeği dikkat çekici. 1965/66 sezonunda Bundesliga’da yer alan Tasmania Berlin, sadece 15 gol atarken 108 kere topu ağlarından çıkardı. Bundesliga tarihinin en ağır mağlubiyeti olan 9-0’lık Meidricher maçı da Tasmania Berlin’in tek sezonuluk Bundesliga geçmişinin bir parçası…

Berlin şehir tarihinin en başarısız takımının aynı zamanda Bundesliga tarihinin en kötü takımı olduğu gerçeği dikkat çekici. 1965/66 sezonunda Bundesliga’da yer alan Tasmania Berlin, sadece 15 gol atarken 108 kere topu ağlarından çıkardı. Bundesliga tarihinin en ağır mağlubiyeti olan 9-0’lık Meidricher maçı da Tasmania Berlin’in tek sezonuluk Bundesliga geçmişinin bir parçası…

8 1982 Dünya Kupası’na geldiğimizde Belçika, Arjantin ve Macaristan’ın yer aldığı üçüncü grupta El Salvador da yer alıyordu. Belçika ve Arjantin’e karşı aldıkları 1-0 ve 2-0’lık mağlubiyetler El Salvador’un o kadar da kötü bir takım olup olmadığının düşünülmesine neden olmuştu. Elche’de oynanan grubun açılış mücadelesinde ise Macaristan, El Salvador’a yaşanmamış saymak isteyeceği bir günü tecrübe ettirdi. 10-1.

1982 Dünya Kupası’na geldiğimizde Belçika, Arjantin ve Macaristan’ın yer aldığı üçüncü grupta El Salvador da yer alıyordu. Belçika ve Arjantin’e karşı aldıkları 1-0 ve 2-0’lık mağlubiyetler El Salvador’un o kadar da kötü bir takım olup olmadığının düşünülmesine neden olmuştu. Elche’de oynanan grubun açılış mücadelesinde ise Macaristan, El Salvador’a yaşanmamış saymak isteyeceği bir günü tecrübe ettirdi. 10-1.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya