SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

VİDEO

Rıza Çalımbay'dan 'Zorlu' açıklaması

Terim'in 'ZORLU' göndermesi sonrası 'Zorlu geçecek 2. yarı için hazırlıklarımıza devam ediyoruz' tweetiyle büyük yankı uyandıran Çalımbay neyi kastetti? Lider Sivas'ın hocası 'zorlu' açıklamasına Asist Analiz'e verdiği özel röportajda açıklık getirdi

Rıza Çalımbay'dan 'Zorlu' açıklaması

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in 'Anlaşıldı ikinci yarı çok ZORLU geçecek" tweetinin ardından lider Demir Grup Sivasspor'un teknik direktörü Rıza Çalımbay'ın da "Zorlu geçecek ikinci yarı için hazırlıklarımıza devam ediyoruz" tweeti büyük yankı uyandırdı. Peki Çalımbay bu cümle ile neyi kastetti? Süper Lig'de ilk yarıyı lider bitiren Yiğidolar'ın tecrübeli çalıştırıcısı 'zorlu' açıklamasına Asist Analiz'e verdiği özel röportajda açıklık getirdi.

Asist Analiz yorumcuları Emre Bol ile Evren Turhan sordu Rıza Çalımbay yanıtladı:

"Çalışmalar gayet iyi gidiyor... Tabii bu devre arası eski devre araları gibi değil; zaman çok az. Hemen bir kupa maçı oynayacağız. Ara kısa tutuldu. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Hem konuşarak hem de çalışarak... "

'BAŞARIMIN SIRRI YOK; ÇOK ÇALIŞTIM, ALLAH YARDIM ETTİ VE GİTTİĞİM TAKIMLARDA DA İYİ YERDE BİTİRDİK'

Atom Karınca'dan Atom Teknik Direktöre... Elinizin değdiği takımlarda bir Rıza Çalımbay etkisi hissediliyor... Bu Rıza Hoca'nın sırrı nedir?

Bunun sırrı diye bir şey yok. Belli bir süre sonra tecrübe kazandığın zaman daha iyi şeyler üretilebiliyor. Ben işimi çok seviyorum. Futbolculuğum mükemmel geçti. Tabii futbol hayatın bittikten sonra direkt antrenör olacaksın diye bir şey yok. Kendini geliştirmen gerekiyor. Bu alanda da kendimi hep geliştirmeye çalıştım. İyi hocalarla çalıştım... Kendimi geliştirmek için yurt dışına gittim. 

Önce milli takımda başladım. Sonra da kulüp takımlarında... Her yerde işler güllük gülistanlık olmuyor. Genelde sıkıntılı takımlara gittik. Hepsinde de Allah yardım etti. İyi yerlerde bitirdik. Bunun sırrı; çalışmak. Başka da bir şey değil. 

'YERLİ HOCALAR ŞU AN ÇOK BAŞARILILAR, BİZİM BİR EKSİĞİMİZ YOK YANİ'

Eski teknik direktörlükle şimdiki arasında özellikle çalışma ortamı ve antrenman metotları arısında çok fark var mı?

Tabii ki... Bir sürü şey değişiyor. Geri pas çıktı aradan... Birçok şey değişiyor. Futbol çabuklaşıyor. Sizin de ona ayak uydurmanız gerekiyor. Antrenman metotları, sistemler değişiyor. Kendini güncellemen gerekiyor. Şu anda Türkiye'de bir tane yabancı antrenör var. Diğerleri yerli. Yerliler de şu an başarılar... Bir de Türk takımlarının başarı gösterdiği yıllardaki antrenörlerine bakın yerli çalıştırıcılar var. Bizim bir eksiğimiz yok yani.

'MİLYON EUROLAR HARCAYAMAYIZ, 2-3 OYUNCU ALMAMIZ GEREK'

Transfer sezonu; nasıl hamleler yapacaksınız?

En fazla 3 tane oyuncu alacağız. Bu oyuncular maddi açıdan kulübümüze zararlar vermemeli. Mütevazi bir takımız. Gelecek oyuncu grubunun da öyle olması gerekli. Galatasaray'ın ya da Trabzonspor'un transferlerine baktığımız zaman; öyle milyon Euro'lar verip oyuncu almamız mümkün değil. Takıma uyum sağlayacak 2-3 oyuncu almaya çalışacağız...

'KHALILI İLE ANLAŞTIK, SÖZ VERDİ AMA SONRA VAZGEÇTİ'

Khalili olmadı. Söz verdi anlaştık sonra vazgeçti. Olmadı. İsveç'e dönmek istediğini söyledi. Biz de anlayışla karşıladık. Tanıdığımız bir oyuncu. Zaten biz bildiğimiz oyuncuları alalım dedik. Türkiye'den olsun istedik. Siz gelmeden önce de maç seyrediyorduk. Defans, orta saha ve forvete oyuncu bakıyoruz. Birer tane oyuncu alacağız. 

'YERLİ-YABANCI AYRIMI YAPMAM ANCAK NE KADAR YERLİ OLURSA O KADAR İYİ'

Yerli oyuncular takımınızda hakim... Avantajını hissediyor musunuz?

Ne kadar yerli olursa; o kadar iyi. Yabancıya ne kadar motive edici şeyler söylesen de fazla alakadar olmaz. Yerli neyin olduğunu çok çok iyi biliyor. Sonuçta burada yaşıyor. Ancak ben yerli ya da yabancı ayrımı yapmam. Kim iyiyse takıma onu koyarım. Mert Hakan ile Erdoğan'ı sezon başında gördüm. Çok iyiler devam ettim ikisiyle de... Onlara da söyledim. Forma sizin diye. Çok iyi yerlere geldi ikisi de. 

'BAŞKANA SEZON BAŞINDA 'YATABARE'Yİ ALIN GERİSİNİ MERAK ETMEYİN' DEDİM'

Başkana sezon başında; 'Türkiye'den bir tek Yatabare'yi istiyorum' dedim. 'Alalım' dedim. 'Başka bir oyuncu' dedi. 'Ben Yatabare'yi istiyorum' dedim. Yatabare'yi Konya bırakmış. Dedim ki; 'Siz alın gerisini merak etmeyin'. Ve aldırdım. 

'KONYA'DA BAŞARISIZ DEĞİLDİK, 'ŞEHİR UYUŞMAZLIĞI VAR' DENDİ, BUNU DA ANLAMADIM' 

Konya'dan çok tuhaf bir ayrılık yaşadınız. 'Halkla ısınamadı, ayak uyduramadı' gibi şeyler söylendi.

Onun üzerinde durmak istemiyorum. Benim içim rahat. Başarısız bir sezon geçirsem... Başkana dedim ki; ayrılalım sorun değil. A deseniz giderim. Hayatta durmam zaten. Size bir şey söyleyeceğim dedim. Bu takım düşme potasında mı? Ee yok dediler. Kötü mü oynuyor? Ona da yok. Son maçta ne yaptık? Yendik. Yukarıdakiyle de 2-3 puanlık bir fark var. Bir şey de yok. Bana tek söylenen 'bir şehir uyuşmazlığı var' dedi. Ben onu anlamadım. Taraftarla falan da sorun yok. Hiç kimseyle de olmadı. 

'ZORLU 2. YARI DERKEN AMAÇ ZORLU MAÇLARA DİKKAT ÇEKMEKTİ, BAŞKA YERE ÇEKİLMEMELİ'

'Zorlu ikinci yarı için çalışmalar başladı' tweetiniz vardı. 'Zorlu' mu geçecek?

İyi ki sordunuz... Ben tweet falan atmadım. Benim sosyal medya hesaplarım profesyoneller tarafından yönetiliyor. Ben maçlar zorlu geçecek dedim. İnsanların bu kadar ucuz düşünmemesi lazım. Oraya neden çekiyorlar. Ben hayatta kimsenin üzerine öyle bir şey atmam.

'Zorlu geçecek' dedim ne var ki bunda. Yazık günah yani. İnsanlar malzeme arıyor. Başka taraflara çekiyorlar. Hayatımda hiç tweet atmadım. Hesap benin ama kimseyi karalamak gibi bir şeyim olmaz, olamaz. Bizim amacımız maçların zorluğuna dikkat çekmekti. Ben uyanamadım. Ne var bunda diyorum. 

'BENİM KADAR HAKEM HAKSIZLIĞINA UĞRAYAN YOKTUR, ŞİMDİ GIRGIR ŞAMATA YAPIYORUZ'

Kaldığımız otelde hakem semineri de var. Hakemlerle karşı karşıya geldiğinizde onlara tecrübelerinizi aktardınız mı?

Bizi bir görseniz. Hiçbir sorun yok. Güle oynaya sohbet ediyoruz. Zaman zaman çok itiraz yaptığımız için çekiniyoruz da. Geçen bana sarı kart gösterdi hakem. 'Niye gösterdin?' dedim. 'Ya kusura bakma' diyor.

'Ya hocam ben faule itiraz etmeye gittim' dedim. Bizim aleyhimize bir faul vermedi. Çok barizdi. 'Ya hocam versene şunu neden vermiyorsun' dedim. O ara çizgiyi geçmişim. 4. hakem de sarı gösterin demiş o da geldi gösterdi. Sana ne saygısızlık yaptım, sadece çizgiyi geçtim. Otelde 4. hakemle karşılaştık işte. Dedim 'Hocam; bazen oyuncuya kendimizi duyarmıyoruz bazen geçiyoruz o çizgiyi. Bunda bir art niyet aramayın' dedim. Şimdi de gırgır şamata yapıyoruz. 

Benim kadar hakem haksızlığını uğramış bir antrenör yoktur. Mümkün değil. Benim maçımın hakemi, görevi bıraktı. Özür dileyip hakemliği bıraktı gitti. Ben bir sürü şey yaşadım. Kasımpaşa'da 18 puanım gitti. 

'SİVASSPOR'DA ÖDEMELERDE SIKINTI YOK. 30U'NDA DA ÖDENECEK MAAŞ 26'SINDA YATIRILIR'

Ödemelerle ilgili bir sıkıntı var mı? 

Hiçbir sıkıntı yok. Maaş 30'unda mı ödeniyor? 26'sında yatırılar parayı. Para varsa hemen yatırıyorlar. Sivas'ta yıllardır şu var. Başkan var ama bir de Erdal Sarılar var. Bütün her şeyi o yönetir. Eğer Sivasspor'un 300 bin TL'si varsa; 300 bin TL'lik transfer yapar. 1 TL üzerine çıkmaz bu rakamın. Hiçbir borca girmezler. Her şeyi günü gününe öderler. Az ama öz...

'OYUNCULARIMIZI İSTEYEN TAKIMLAR 6 AY BEKLEYECEKLER'

Takımınızda öyle oyuncular var ki; transfer listesinde zirvedeler... 

Bir kere takımlar 6 ay bekleyecekler. O çocukların gitmeleri de hakları. İyi bir grafik çizdiler. Emre zaten geçen sene de iyiydi ve Milli Takım'a gidip geliyordu. Mert Hakan bu sene inanılmaz bir grafik çiziyor. Hakan Arslan... Uğur Çiftçi ve Ziya Erdal... Türkiye'de sol bek sıkıntısı varken çok formdalar. Appindangoye'yi 2.ligde izledim. Bir konsantre olsun tamam. Sezon başında istedim onu. Çok iyi. Caner'i de ben istedim. Akhisar, ligden düştü ama oyuncunun çabukluğu falan çok iyi.

'EMRE VE HAKAN ŞİMDİ GİTSE ZORDA OLAN TAKIMLARA GİDECEKLER, ONLAR AKILLI ÇOCUKLAR'

Oyuncularınız bu kadar isteyenin olması takımda sıkıntı yaratıyor mu?

Yok biz buna izin vermeyiz. Zaman zaman olumsuz şeyler oluyor ama fırsat vermiyoruz. Her şeyden önce kendi tecrübemi konuşturuyorum. Yıllarca oynadım.

Büyük takımların ne olduğunu biliyorum. Emre ile Mert Hakan şimdi gitse; zorda olan bir takıma gidecekler. Belki de uyum sağlayamayacaklar. Başka sıkıntılar da yaşayıp başarılı olamayabilirler. Sezon başında giderlerse; önlerinde kocaman bir zaman olacak. Daha rahat uyum sağlayacaklar. Biz bunları onlara anlattık. Onlar da akıllı çocuklar.

'2 HAFTA ÖNCE OYUNCULARLA TOPLANTI YAPTIK 'İSTEMEYEN GİDEBİLİR' DEDİM

En önemli şey liderlik vasfını geliştirmen gerekiyor. Oyuncuyla diyaloğu sağlaman lazım. Onun da güvenini kazanman lazım. Futbolcuna açık olman gerek. Oyuncularla toplantı yaparım. Hatta 2 hafta önce toplantı yaptım. Oynamayan, sıkıntısı olanlara dedim ki; isyeyen gidebilir. Surat asmak, antrenmanda kendini vermemek gibi bir durum olursa ben gönderirim dedim.

'FATİH'E ŞANS VERDİM, MÜKEMMEL OYNUYOR, TAKIMINA DÖNECEK VE BEŞİKTAŞ İYİ BİR OYUNCU ALACAK'

Kone, Erdoğan bizim için çok önemli oyuncular. Bu arada Kone, ağabey gibi. Herkes onu çok seviyor. Isaac Colie diye bir transfer yaptık. Ön libero. Çocuk bir türlü alışamadı. Uyum sağlayamadı. Takım içinden birini bulmam lazımdı. Hiç ummadığı bir anda Fatih'e şans verip oynattım. Şu an mükemmel oynuyor. 

Fatih'i ben önce antrenmanda bir denedim. Yardımcılar ya zor falan dediler. Ancak ben bir şeyler gördüm ve kaldı bende öyle. Sonra kupada Başkent Akademi ile Ankara'da oynadık. Sağ bekte şans verdim. Denizli'ye gittim dedim ki; 'Senin ön liberoda oynatacağım.' Şaşırdı. 'Ben sana çok inanıyorum ve çok iyi oynayacağını da biliyorum' dedim. 'Hazır mısın?' dedim; 'Hazırım' dedi. 2-0 galip geldik sahanın en iyilerinden biri oldu. Beşiktaş'a dönecek. Beşiktaş, iyi bir oyuncu alacak.

'SCOUT EKİBİM YOK, KENDİM BAKIYORUM. KONYA'DAN AYRILDIĞIMIZDA AVRUPA'DA OYUNCU ARADIK'

Transferde %50 başarı sağlasan iyi isimler alındı deniyor. Birileri bir şeyleri yanlış yapıyor siz neleri doğru yapıyorsunuz?

Siz gelmeden önce biz maç seyrediyorduk. İstesen oyuncuyu 1 günde alırsın hiçbir sıkıntı yok. Ama biz bitirmiyoruz. Baktıkça bakıyoruz. Benim scout ekibim yok. Kendim bakıyorum. Maçlara kendi yardımcılarımı gönderiyorum. Konya'dan ayrıldım. Teklifler geldi kabul etmedim. Ekibim ve ben oyuncu portföyümüz genişlesin diye her yerde oyuncu aradık. Avrupa'nın her yerinde... Herkes her hafta bir yerlere gitti. Kaleciyi öyle aldık mesela. 

'FENERBAHÇE-GALATASARAYLI OYUNCU DİYOR AMA BENDEN  'ŞAMPİYON OLACAĞIZ'I DUYAMAZSANIZ' 

İlk yarı itibarıyla şampiyonluk hayalleri kurmaya başladınız mı?

Basına bakacak olursak; biz her ne kadar zirvede yer alsak da kimse tarafından favori gösterilmiyoruz. Bu da çok normal. Fenerbahçeli futbolcu çıkıyor. 'Biz bu sene şampiyonuz' diyor. Galatasaray'dan biri çıkıyor biz olacağız diyor.

Biz 'olacağız' demiyoruz. Bunu ne benden ne de Okan Hoca'dan duyabilirsiniz. Ben maç maç bakıyorum. Böyle bir şey demem. Ne olacağı belli değil. Telafisi olmayan maçlar oynanacak. Bir ikinci yarı daha yok.

Düşmeye oynayan takımlar takviyelerle daha da güçleniyor. Maçlar çok zor. O yüzden şimdiden 'şampiyon oluruz' gibi bir şey diyemeyiz. Biz buraya kadar nasıl geldiysek bundan sonra da yolumuza aynı şekilde devam etmek istiyoruz. İlk yarıda oynadığımız oyunun çok üstüne çıkmamız gerekiyor. 

'FİKSTÜRE GÖRE BAKARSAN UMMADIĞIN BİR YERE GİDEBİLİRSİN'

Fikstür nasıl? 

Fikstüre göre yürütürsen hiç ummadığın bir yere gidebilirsin. İlk yarıda Fenerbahçe, galibiyeti olmayan Kayserispor'a kaybetti. Hiç belli olmuyor. Fikstür zor ama onlarla da oynaman gerekiyor. Yukarılara gitmek istiyorsan onları yenmen gerekiyor.

Bu durumda olmamızın en büyük sebeplerinden birisi; Fenerbahçe'yi, Trabzonspor'u ve Beşiktaş'ı kendi sahamızda yendik. Deplasmanda da; Başakşehir ve Alanya ile berabere kaldık. Bunlar üst sıraların önemli adayları. Bir tek Galatasaray'a kaybettik onda da 10 kişi kaldık. Son saniye de bomboş pozisyonda golü kaçırdık. 

'3 BÜYÜK'ÜN POZİSYONU VAR 50 KERE GÖSTERİYOR, BİZİMKİNİ DE GÖSTERSENİZE'

VAR'da; Fenerbahçe, Galatasaray ya da Beşiktaş'ın bir pozisyonu oluyor... 50 kez gösteriyor. Bizimkini de göstersene. Bize bin tane haksızlık yapılıyor. Bizim pozisyon tık diye geçiliyor. Gençlerbirliği maçında; ofsayttan gol yedik. Çizgiyi bile yamuk çizmişler. Düz çeksene! Rize maçında iki penaltımız verilmedi. Ne VAR'a gidildi ne de konuşuldu.

'ŞAMPİYON OLALIM BAKIN O BAYRAK BOĞAZ'A NASIL DİKİLİYOR!'

Türkiye'de en çok Sivaslı var diyorsunuz. Bugün Beşiktaş ve Trabzonspor'un hazırlık maçlarını canlı veriyorlar. Versin Sivasspor'un da maçını. Hazırlık maçımız var. Kimse de bilmiyordur hangi takımla oynayacağımızı. İnşallah şampiyon oluruz. Boğaz'a o bayrak nasıl dikiliyor görün... Milyonlarca Sivaslı var. İstanbul'da en çok olanlar Sivaslılar. Burada bile dolu. 

'ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA BAŞAKŞEHİR TÜM TAKIMLARA GÖRE DAHA AVANTAJLI'

Şampiyonlukta bana çelme takabilecek takım şudur diyebileceğiniz ekip hangisi?

Hepsi de. Bana göre en iyi kadro Başakşehir'de. En iyi imkan onlarda. Baskı yok. Huzur var. Basın yok... İstanbul takımısın. Oyuncular da gelmek istiyor. Sivas'a gelmiyor oyuncu. Gelirse de 3 değil de 5 istiyor. İstanbul'a ise 3'e gelirim diyor.

Başakşehir'in çok avantajı var. Başakşehir, mağlup oldu döndü; bir tepki yok. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor deplasmanda mağlup olup dönsün bak neler oluyor. Bizim taraftarımız da çok iyidir. Misafirperverdir. Eskiden süren bir gerilim varsa 1-2 bağırırlar o kadar. 

'SİVASSPOR'DA O KADAR HUZURLUYUM Kİ'

Son olarak da Rıza Çalımbay'ın hayali nedir?

Ben futbolcu olmak istiyordum. Oldum. Beşiktaş'ta kaptanlık yaptım. En çok formasını giyen oyuncu oldum. Altyapından girip orada bitirdim. Başka yerde oynamadım. Antrenörlükte dolaştım ama onu ben istedim. Anadolu'da çalışmaktan çok mutluyum. Sivasspor'da o kadar huzurluyum ki... Antalya'da da Trabzonspor'da da... 

Anlaşmadan önce başkan diyor ki; Rıza Hocam biz şurayı hedefliyoruz. Biz bir kere o hedefin üzerine çıkıyoruz. Antalya'yı 2 puanla aldım. O takımı beşinci yaptım. Mersin'i yoktan var ettik ben ayrıldıktan sonra güzelim takımı mahvettiler. 

'HEDEFİM ANADOLU TAKIMINI AVRUPA'YA GÖTÜRMEKTİ, BAŞARDIM, KİMSE GÖRMEDİ'

Benim en büyük isteğim; gittiğim yerde başarılı olmak. En çok istediğim şeylerden birisi Anadolu takımını Avrupa'ya götürmekti. Denizli'de bunu çok iyi başardım. Ancak insanlar bunu çok fazla görmek istemedi. Başka birisi yapsa. Gidip Fransa şampiyonu Lyon'u ve kupasını kazanan Lorient'i yeneceksin. O zamanki Sparta Prag'ı eleyeceksin... Kendi sahamızda hiçbir takıma yenilmemiştik. Bunlar hiç görülmedi.

'FENERBAHÇE'Yİ KALECİSİZ 4-3 YENDİK, BEŞİKTAŞ O MAÇTAN SONRA BİR DAHA KAZANAMADI'

Beşiktaş'a ikinci yarı gelmiştim. Çaykur Rize ile Fenerbahçe maçım var. İstanbul'a geldik. Maça hazırlanıyoruz. Yıldırım Demirören beni çağırdı. 'Beşiktaş'ta çalışmak ister misin hocam?' dedi. 'Tabii ki; çalışırım' dedim. 'Ne zaman' dedim. 'Hemen şimdi' dedi. 'İzin alabilirseniz çalışırım' dedim. İzin de aldılar.

3 gün sonra Rize'nin başında; Fenerbahçe ile karşılaşacaktım. Beşiktaş'ın başında Malatya ile karşılaştım. Maçı da 1-0 kazandık. İkinci yarının lideri olduk. Bir tek Galatasaray'a kaybettik. Tabii bu da gündeme gelmedi. Bir maç kazandık ki; bir daha böyle bir karşılaşma olmayacak. Fenerbahçe'yi kalecisiz 4-3 yendik. O maçtan sonra Beşiktaş'ın galibiyeti yok. 

'BEŞİKTAŞ'IN BAŞINA TEKRAR GEÇEBİLİRİM, ŞU ANA DAHA DOLU VE DONANIMLIYIM'

Bu tecrübenize bir daha Beşiktaş'ın başınıza geçmek gibi bir hayaliniz var mı?

Var tabii neden olmasın. Şu anda kendimi acayip hissediyorum. Dolu, donanımlı... Hangi takım olursa olsun rahatlıkla çalıştırırım. Gittiğim tüm kulüpler zor durumdaydı ve ben hepsini iyi yerlere getirdim.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya