SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

İTALYAN OYUNU: Kaos

İtalyan Oyunu | 25.02.2020 12:03

Avrupa’da Corona virüsünün en ciddi etkileri İtalya’da görülüyor. Serie A maçlarını tehdit eden virüse karşı İtalya defansı beklemeye geçti.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
İTALYAN OYUNU: Kaos

Dünyada son 3 ayın en büyük problemi olan Corona virüsü, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. İlk vakalarda durumun vahametini tam olarak tahmin etmeyen Çin, birkaç gün içinde kayıp sayısının üç hanelere ulaşmasıyla Wuhan’a giriş ve çıkışları kapattı. Ardından da kaos tüm dünyayı yavaş yavaş etkisi altına almaya başladı.

Avrupa ülkeleri bu soruna karşı giriş ve çıkışlarda milliyet fark etmeksizin kontrolle bir çözüm ürettiğini düşünüyor olsa da maalesef yetmedi. Ve Avrupa’nın en güçlü üçüncü ekonomisi olan İtalya, 150’den fazla kişinin bu virüse yakalanışıyla Corona’nın eski kıtadaki Çin’i oldu…

İtalya başbakanı Giuseppe Conte çözüm bulma çabasında olduklarını belirtip, İtalya’da kayıtlara geçen, an itibarıyla 7 ölümün de Lombardiya bölgesinde olduğunu söyledi. Verdiği bilginin ardından Lombardiya’da okulların, müzelerin, iş yerlerinin, sanat ve spor aktivitelerinin süresiz biçimde askıya alındığını da söyleyerek durumun ciddiyetinin gösterdi.

İşte bizler için İtalya’daki durumun vahameti tam bu noktada dikkat çekiyor. Öncelikle küçük bir parçası da olsa eski kıtada bulunan bir ülkede hayatlarımıza devam etmekteyiz. Bu hayati bir durum ve dikkat etmekten çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Maske takarak, kişisel hijyenimize dikkat ederek alınacak önlemler söylenmeden yapılması gerekenler.

Serie A yönetimi ve Kuzey İtalya’da spor faaliyetlerine devam eden takımlar Cumartesi günü Giuseppe Conte’nin “maçlar iptal” duyurusuyla beraber, resmi olarak bir karantinaya girdi. Cumartesi günü oynanan maçların da maç sabahına kadar oynanacağı kesin değildi ama İtalya hükümeti kararını maçların yapılmasından yana kullandı.

NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Corona virüsünün bulaşması maalesef oldukça kolay ve stadyumlar gibi kalabalık yerlerde herkesin eşit derecede hijyen standartlarına uygun olduğu söylenemez. Bu durum da olası bir henüz tespit edilmemiş kişinin stadyuma gitmesi ve toplu vakaların olması sorununu ortaya çıkarmakta. Hijyen ve temizlik standartlarına uygun olmayan, eski, genelde kirli stadyumlar da işlerin rengini değiştiriyor.

Bu durumla karşı karşıya kalan İtalya hükümeti ve Serie A yönetimi, maçların seyircisiz oynanması ihtimalini elbette değerlendirmiştir ama ilk düdüğe çok az bir süre kalmasıyla beraber yaşanabilecek kaostan dolayı bu ihtimali değerlendirmediler.

NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Şubat ayının son günleri Avrupa futbol takviminde, sıkışıklığın arttığı dönemdir. Serie A’nın 26. haftasında 6 maçın seyircisiz oynanmasına karar verildi; Udinese-Fiorentina, Milano-Genoa, Parma-Spal, Sassuolo-Brescia, Sampdoria-Hellas Verona ve Juventus-Inter karşılaşmaları boş tribünler önünde oynanacak.

Perşembe günü Inter’le Ludogorets arasındaki maçın seyircisiz oynanması ciddi şekilde gündeme gelirken, Ludogorets cephesinin bu seyahate çıkma konusunda nasıl bir cevap vereceği henüz bilinmiyor…

La Gazzetta dello Sport’un Inter’in ertelenen Sampdoria maçını ne zaman oynayabileceğini dair oluşturduğu Mustafa Taha’nın sosyal medyadan paylaştığı haberi de değerlendirmek lazım.

Eğer Inter, Avrupa Ligi’nde yolun sonuna kadar gelirse, sezon sonu Milano’nun mavi tarafı için bitmek bilmeyecek. 17 Mayıs’ta Napoli’yi ağırladığı maçla 24 Mayıs’ta Atalanta deplasmanına gideceği aralıktaki 20 Mayıs tarihi ertelenen Sampdoria maçı için tek şans oluyor. Ayrıca Haziran’da İtalya’da başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası sebebiyle sezonu geç bitirme şansı da ortadan kalkmakta...

F1’de yaşanan Çin GP’si iptali gündemdeyken İtalya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde, sezon iptali yaşanır mı soruları da gündeme gelmeye başladı. İtalya’dan sonra virüs sebebiyle can kaybı yaşayan bir diğer ülke olan Fransa’da şimdilik herhangi bir karantina durumu yaşanmasa da dikkatler onlara çevrilmek üzere…

NE BEKLEMELİYİZ?

Her şeyden önce can sağlığının gelmesi sebebiyle oyuncuların ve tribünlerin sağlığı düşünülecektir. Bu doğrultuda da en azından önümüzdeki hafta oynanacak maçların tamamında iptal kararı beklemek dünyanın içinde bulunduğu bu kaosta ufak bir önlem olacak. Ne beklememiz gerektiği konusuna gelecek olursak bir şey söylemek suya yazı yazmaktan farksız, tek bildiğimiz İtalya hükümeti için önemli olan şey sağlık ve bizler de onları destekliyoruz.

İlerleyen haftalarda maçlar oynanamazsa gelişmelerle bu satırları doldurmaya devam edeceğim.

Sağlıklı kalın.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya