SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

İTALYAN OYUNU: Gergin bekleyiş

İtalyan Oyunu | 03.03.2020 14:22

İtalya Serie A'da koronavirüs kaynaklı erteleme kararları ligin zirvesine ve dibini etkiledi, az sayıda maç oynanabildi.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
İTALYAN OYUNU: Gergin bekleyiş

Hafta içi gelen açıklamalarda Serie A heyecanına 1 hafta daha ara verilmeyeceğini, futbolseverlerden yoksun tribünlere karşı da olsa maçların oynanacağı İtalyan hükümeti ve bölge liderleri tarafından açıklandı. Ve ben de bu açıklamanın doğrultusunda hafta sonu izleyeceğim maçların birkaç farklı opsiyonlu listesinin not defterime yazdım (evet, izlediği maçların en azından isimlerini not alanlardanım).

Her şey cumartesi günü TSİ 12.15 civarında Udine’den gelen açıklamayla değişti. Udinese’nin, Fiorentina’yı Dacia Arena’da ağırlayacağı maçın ertelenme haberi, sonraki 10 dakikanın da habercisi oldu.

Fiorentina’lı oyuncuların bu haberi maç için otelden ayrılmak üzere oldukları anda alması, aslında içinde İtalya özelinden tüm dünyanın içinde bulunduğu duruma karşı ne kadar hazırlıksız ve plansız olduğunun net bir göstergesi.

Milan-Genoa, Parma-Spal, Sassuolo-Brescia, Sampdoria-Hellas Verona ve haftanın en merak edilen maçı olan Juventus-Inter, korona sebebiyle ertelendi.

Geçtiğimiz haftaki yazımda maçlar ertelenmeye devam ederse nasıl bir fikstür sıkışıklığı yaşanacağından bahsetmiştim. Bu sıkışıklık Inter’in mayıs ayında 9 maç yapma olasılığından bahsetmemize sebep oluyor…

İtalya haritasını hayali bir çizgiyle ikiye ayıralım. Ayırmak için seçeceğimiz orta nokta, Emilia-Romagna ya da Toskana bölgesi olabilir. Ayırdığımız çizginin alt tarafında kalan şehirlerin Serie A takımları virüs riski olmadığı gerekçesiyle maçlarına “problemsiz” devam ederken, çizginin üstünde kalan şehirler için geçtiğimiz hafta “kaos” adını verdiğimiz sıfat artık daha da farklı bir hal aldı.

Şampiyonluk mücadelesi içerisinde bulunan üç kulüpten Lazio, bu sezon Avrupa arenasında havlu atıp sadece lige odaklanırken bir de “coğrafi” avantaj sebebiyle sıkışık bir fikstürle karşı karşıya değil. Bu durum Lazio’lu oyunculara diri kalma fırsatı verirken, stresli dönemlerden rakiplerine göre daha az hasarla çıkmasını sağlıyor.

Inter tarafına gelecek olursak, ilk paragrafta belirttiğim Mayıs fikstürü, NCAA’de play-off dönemine verilen “March Madness (Mart Çılgınlığı)” adının bir benzeri olarak düşünebileceğimiz “Mayıs Çılgınlığı”yla karşı karşıya bırakıyor Milano ekibini.

Juventus ise sezon başından beri çok eleştirildiği bir dönemde çok zor da olsa form tutmuşken arka arkaya maçları iptal edildi.

Tuttuğu formu kaybeden Torino temsilcisi Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda Lyon’a da kaybedince sportif olarak zor günlerin içine düştü.

Korona, ligin sadece zirvesini değil, alt sıralarını da karıştırdı. Ligin son sırasına demir atan Ferrara temsilcisi Spal, Parma deplasmanına çıkamazken bu hafta kendi sahasında Cagliari’yi ağırlayıp ağırlayamayacağı bilinmiyor. Spal’in hemen üstünde bulunan kuzey temsilcisi Brescia ise geçtiğimiz haftayı deplasman ertelemesiyle geçerken, bu hafta da Fiorentina’ya karşı yapması planlanan deplasman yolculuğu şüpheli… Brescia da Spal gibi ligden düşme korkusunu en yoğun hisseden takımlardan biri ve en ufak bir sorun onlar için çok daha büyük olabiliyor. Ayrıca Brescia’nın virüsün İtalya’daki merkezi olduğu iddia edilen Cudogno’ya çok yakın bir şehir oluşu da sağlık riskinin boyutlarını düşündürüyor…

Gelelim ligde kalma mücadelesi veren aynı şehrin iki takımına... 

Sampdoria 2 maç eksiğiyle kendini bir anda küme düşme potasında görürken Korona’dan Inter’le beraber en direkt etkilenen takım oldu. Genoa ise virüsün etkilerinin tam olarak belli olmasından yaklaşık 2 saat önce Lazio maçına başlayabildiği için Sampdoria’ya göre 1 maç fazlası var.

Spal, Brescia, Genoa ve Sampdoria’nın olası fikstür sıkışıklığını hesapladığımızda sezon sonu (eğer maçların oynanabilmesi için bir çözüm bulunursa) Sampdoria’nın ligde kalmak için harcaması gereken çaba aynı şehirde bulunduğu rakibi Genoa’ya göre daha fazla olacak.

Spal ve Brescia’nın normal şartlarda dahi düşmesi beklenirken yaşanan gelişmelerden sonra ligde kalma ihtimallerinin optimist bir düşünce olacağı söylenebilir.

Genç İtalyan illüstratör Federico Manasse’nin “Futbolsuz geçen bir hafta sonu daha” açıklamasıyla paylaştığı çalışması aslında içinde bulunduğumuz gergin bekleyişi aktarıyor.

Önümüzdeki hafta oynanmasını umduğumuz maçları yazmak umuduyla tekrar bu satırlarda karşınızda olacağım.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya