SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

İTALYAN OYUNU: 2Q20

İtalyan Oyunu | 24.03.2020 14:10

COVID-19’un dünyaya etkisi, Maldini'nin hastalığa yakalanması ve giderek kötüleşen resim artık bir felaket romanına dönüştü, çıkış nerede olabilir...

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
İTALYAN OYUNU: 2Q20

Haruki Murakami’nin edebiyat dünyasına kattığı en önemli eserlerden olan 1Q84’te, 1Q84 ismiyle ilgili 1984 yılına kendi dünyası içinde gönderme yapar Aomame.

Aomame’nin neden bu ismi seçtiğini söyleyerek kitaba dair önem arz eden bilgi vermek istemem ama 2020 yılı adeta dünyanın Aomame’si oldu ve bu yıla artık 2Q20 diyor.

2Q20

Normal şartlarda on yıl içerisinde denk gelemeyeceğimiz kadar ekstrem haberlere denk geldik son yazıdan bugüne kadar geçen bir haftalık sürede.

Çarşamba günü toplanan UEFA yönetimi Euro 2020’yi 2021’e erteleme kararı aldığını açıkladı. Avrupa’dan gelen bu kararın ardından ülkemizdeki spor federasyonları karar almaktan çekinse de doğru kararı er ya da geç vermeleri sağlandı.

Bu kararın geç alınmasının etkilerini, maalesef Fenerbahçe Beko basketbol takımından gelen COVID-19 pozitif haberleriyle daha da fark ettik. İtalyan futbolu ise olması gerektiği gibi karantinada.

Oyuncular evlerinden çıkmıyor, birbirlerine sosyal medya üzerinden “evde kalma meydan okuması”nda bulunuyorlar ve bir şekilde zaman geçiriyorlar.

Ama elbette COVID-19 virüsünün kuluçka süresinin uzunluğu sebebiyle her gün yeni talihsiz haberleri okuyoruz.

Real Madrid’in eski başkanı Lorenzo Sanz COVID-19 sebebiyle aramızdan ayrılan ilk spor figürü olarak tarihteki yerini aldı…

İtalya’daki gelişmeler ise pek iç açıcı değil.

Öncelikle bir haftalık süre zarfında bu virüse yakalanan isimlerin arasına, Paolo Maldini ve Milan’ın genç yeteneği olan oğlu Daniele Maldini, Juventus’tan Blaise Matuidi ve geçtiğimiz hafta testi negatif çıkan Paolo Dybala ile sevgilisi de katıldı.

İTALYA KARANTİNADA

Avrupa’da ve ülkemizde bir türlü oluşamayan dışarı çıkmama bilinci, karşı karşıya olduğumuz virüsten belki de daha tehlikeli. İtalya’da an itibariyle teyitli vaka sayısı 59 bin 138, hayatını kaybeden insan sayısı ise 5 bin 476. Bu rakamlara sahip bir ülkenin yapması gereken şey, vatandaşlarının evde kalmasını sağlamaktır. Buna rağmen özellikle Kuzey İtalya’da hayatını sürdüren İtalyan vatandaşları dışarda kalmaya devam ediyor.

Almanya’da uygulamaya yeni geçen toplu halde sokağa çıkmayı kısıtlayan kuralı iki kişiden fazlaya sahip grupların dışarı çıkmasını yasaklayarak güncelledi Almanya hükümeti. İtalya ise bu konunun ciddiyetini kavramaya başlamış olsa da hala “basit bir grip” olarak davranmaya devam etmekte.

Ülkemizdeki vaka/ölüm sayısı istatistiklerini İtalya’ya göre kıyasladığımızda ortaya çıkan tablo ise ürkütücü… Toplam nüfusumuzun da İtalya’dan net bir farkla fazla olması daha fazla dikkat etmemiz yolunda bir diğer veri.

FUTBOL DÖNECEK Mİ?

Birkaç yazıdır bahsetmeye çalıştığım futbol takvimi nasıl ayarlanabilir sorusuna dair elimde biraz daha net veriler var artık.

Öncelikle Euro 2020’nin ertelenmesi ve Olimpiyatlar’ın erteleme kararının beklendiği bu süreçte, virüse karşı bir çözüm veya önlem bulunabilirse çift maç haftalı 3-4 aylık bir süre bizi bekliyor olabilir.

Bu süreç için de Mayıs-Eylül arası UEFA gündeminde yer alıyor. Yüksek sıcaklığın futbolcu sağlığını olumsuz etkileme ihtimaline karşı da önlemler almak UEFA için zor olmayacaktır.

Gece maçları opsiyonu stadyumlarda yapılabilecek güncellemelerle daha yüksek sesle söylenecektir. COVID-19’a karşı çözüm bulunup futbol geri dönmüş olsa da tribünlerde seyirci olmayacağına da kesin gözüyle bakılmakta. ABD’de, 50 kişiden fazla grupların olduğu etkinlikler yapmak yasaklandı. Avrupa’da da uygulanması akıl karı durmakta.

Son olarak, evde kalmamızın kendimiz ve çevremiz için iyi olduğu bu günlerde evde nasıl vakit geçireceğini düşünen okurlarımıza İtalya özelinden birkaç film ve kitap önermek istiyorum.

Kitaplar:

Cesare Pavese-Yaşama Uğraşı

Cesare Pavese-Geceleri Sokaklarda

Dino Buzzati-Tatar Çölü

Filmler:

Federico Fellini-La Strada(Sonsuz Sokaklar)

Michalangelo Antonioni-La Notte(Gece)

Nanni Moretti-La Stanza Del Figlio(Oğul Odası)
 

Sağlıkla ve evde kalın.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya