SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

İTALYAN OYUNU: Çetele

İtalyan Oyunu | 17.03.2020 14:00

Ant Arın Şermet, İtalya Serie A’da koronavirüs nedeniyle artık oynanamayan ligleri ve futbolun İtalya'ya dönüş ihtimalini kaleme aldı

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
İTALYAN OYUNU: Çetele

Türkiye’de Korona’ya yakalanan ilk kişinin haberi Çarşamba’nın Perşembe’ye bağlandığı ilk dakikalarda açıklandı. Ve Türkiye de artık bu salgınla muhatap olmak zorunda olduğunu öğrendi.

Ülkemizde ne gibi önlemler alınıyor, ciddiyetin farkında mıyız yoksa neden bu kadar kaderci bir bakış açısıyla değerlendiriyoruz gibi konular bir başka yazının konusu olmalı çünkü Türkiye’nin spor mercilerinin bir türlü alamadığı iptal kararını almakta geciken İtalya örneği bugünkü konumuz.

İtalya’da COVID-19 ya da bir başka deyişle Korona Virüsü’nün görüldüğü ilk vakalar için Şubat ayının ortasına bakmamız gerekiyordu.

İtalyanlar karşı karşıya oldukları bu riski anlamaktansa bizlere çok tanıdık gelen bir bakış açısıyla “basit bir grip” olarak gördüler ve ilk ölüm haberi için 21 Şubat tarihini gördük. İşte işler 21 Şubat itibariyle geri dönülemez bir hal almaya başladı.

Serie A’da 21 Şubat itibariyle maçlar birer ertelenmeye ardından ertelenen maçları seyircisiz oynama kararına gidildi. Bu süre zarfında COVID-19’a yakalanan ve kaybedilen hasta sayısı kaotik bir Hollywood filmini andırıyordu.

Steven Soderbergh’in 2011 yapımı “Contagion” filminde bahsedilen salgın, Korona ile birebir olup aynı şekilde yayılıp hastaları etkilemekte.

İtalyanlar ve bütün bir dünya ise bu filmin gerçekleşme ihtimalinden habersiz, durumu kurtarmak için çözüm üretmeye çalışıyordu.

Çözüm arandıkça sonuç bulunamaz, sonuç bulunamadıkça kaos bastırılamaz oldu ve geçtiğimiz haftaki yazımda da bahsettiğim üzere 3 haftalığına Serie A maçları iptal edildi.

İtalya Futbol Federasyonu ve İtalyan hükümeti, bu iptal kararını üç buçuk hafta geç almaktansa ölüm vakasıyla karşılaştığı anda alabilmiş olsa hala umuttan bahsedebilirdik ama onlar için öncelik kısa vadeli çözümler oldu.

Devam edelim, İtalya Serie A’nın ertelenme haberi dünya spor basınına bomba etkisi gibi düşmüşken asıl atom bombası için Amerika’ya uzanmamız gerekecekti.

Utah Jazz’in Fransız pivotu Rudy Gobert’de COVID-19 tespit edildi ve hemen ardından takım arkadaşlarından Donovan Mitchell’da bulundu. Birkaç gün sonrasında kısa süre önce karşılaştığı Detroit Pistons pivotu Christian Wood’da da bulununca her şey çok daha farklı bir hal aldı. Bu vakalarla beraber NBA, sezonu süresiz olarak erteledi.

NBA’in aldığı net kararın ardından UEFA, acil durum toplantısına giderek organizasyonlarını süresiz olarak erteledi. Bu zincire aynı gün içinde Premier Lig, Fransa Lig 1, La Liga eklendi. Birkaç gün sonrasında ise Bundesliga ile F1 de aynı kararı aldı.

Bu süreçte Bundesliga’nın geç karar alması futbolcular üzerinde olumsuz bir etki yarattı. Union Berlin’in Polonyalı kalecisi Rafal Gikiewicz, Twitter üzerinden bir tweet’e “hepimiz çok korkuyoruz” şeklinde cevap verdi. Bu tweet ve tweetlere vakalar eklenince de her şey netleşti.

An itibariyle Korona’nın Avrupa üssü konumuna gelen İtalya, futbolda da en fazla vakaya ev sahipliği yapıyor.

Juventus’tan Daniele Rugani’yle başlayan haberler, Sampdoria’dan Manolo Gabbiadini, Omar Colley, Albin Ekdal, Martin Thorsby, Nino La Gumina, Fiorentina’dan Patrick Cutrone, German Pezzalla ve Duşan Vlahoviç’le devam etmekte.

Resmi olmayan kaynaklara göre İtalya’daki erteleme kararı sadece 3 haftayla kısıtlı kalmayacak. Pazartesi günü NBA’den gelen açıklamayla ligin 3 ay ertelendiği ve takvimin kaydığı belirlendikten sonra İtalya Serie A’nın da Euro 2020’nin oynanmamasına kesin gözüyle bakılan bu noktada, yaz aylarına kaydırılabileceği ve/veya Eylül’de tekrar başlayabileceği, 2020/21 sezonunda düzenlemeler yapıp Euro 2020’nin 1 sene ertelenip 2021’de hangi ayda yapılacağının belirlenmesine göre ayarlanacağı konuşuluyor.

Böyle söyleyince iyice karışık bir hal alıyor. Ama daha da karışık kısmı 2022 Dünya Kupası sebebiyle karışacak fikstürün nasıl bir çözüme gideceği, İngiltere’den alıştığımız “boxing day”leri birçok ülkede görebiliriz…

Kısa vadeli ertelemelerle gündemi takip edeceği beklenen Serie A’nın kısa süre içerisinde toplanıp Nisan ayını da ertelediğini duyurması beklenmekte.

Biz, sporseverler için durum bir nevi çetele tutmak. Umalım ki tuttuğumuz çetele sadece spordan ayrı geçirdiğimiz günleri göstersin çünkü aksi halde maalesef karşı karşıya olduğumuz şey bizlere sporu düşündüremeyecek büyüklükte.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya