SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Tarafsız Gözlem: Kokartlar ve Kararlar

Tarafsız Gözlem | 24.11.2020 12:30

Milli aranın ardından yeni kokart listesi belli olurken Süper Lig'de de hakem kararları gündem oluşturdu. Seçim Demirel, haftanın önemli kararlarını değerlendirdi.

Tarafsız Gözlem: Kokartlar ve Kararlar

UEFA Uluslar Ligi grup maçları sonrası ligimizde 9. hafta maçları tamamlandı. Verilen bu arada hakemler online eğitimden geçtiler ve eğitim sonrası hakem camiasının gündemi 2021 yılı FIFA kokartı takacak aday hakem listesinin açıklanması oldu.

Yeni listede Yaşar Kemal Uğurlu, Abdülkadir Bitigen ilk defa yer alırken Hüseyin Göçek ve Mete Kalkavan liste dışında kaldı. Hem hakem camiası içinde hem de dışında 40 yaşındaki Yaşar Kemal Uğurlu’nun bu listede yer alması çok da kabul görmedi ve eleştiri konusu oldu.

Kadın hakem Gamze Durmuş da ilk defa listeye giren hakemler arasında.

Turgutluspor canla başla zafere: 2-1 - GÜNCEL - Turgutlu Yankı

Listede yer alan tüm hakemlere başarılar diliyorum.

Haftanın hakemleri açıklandığında MHK’nın, önemli müsabakalar için atadığı isimlerde risk aldığını gördük. Özellikle Galatasaray-Kayserispor (Turgut Doman) ve Trabzonspor-Erzurumspor (Erkan Özdamar) atamalarında MHK son derece cesur davranmıştı.

9. hafta sonunda oynanan müsabakalardaki hakem performansları sezon başından beri en düşük performanslar oldu diye düşünüyorum. Özellikle VAR müdahaleleri konusundaki sistemsizlik ayyuka çıktı. VAR sistemini protokole uygun, verimli kullanma konusunda ciddi sorunlar yaşandığını görüyoruz. MHK’nın bu konuda bir an önce önlem alması gerekiyor.

Gelelim haftanın gündem olan tartışmalı pozisyonlarına;

GENÇLERBİRLİĞİ-FENERBAHÇE (Halil Umut MELER)

Bu müsabakada en çok tartışılan pozisyon, rakip ceza alanı içerisinde Perotti’nin yerde kaldığı ve Fenerbahçe lehine çalınan penaltı oldu.  İlk izlediğimizde hiçbir müdahale yok diye düşünürken tekrarında Halil İbrahim’in diziyle ve daha sonrada ayağıyla bir müdahalesi olduğunu gördük ve bu müdahale bir penaltıyı gerektiriyordu.

Penaltı kararı doğruydu.

BEŞİKTAŞ-BAŞAKŞEHİR (Ümit ÖZTÜRK)

Müsabakada iki kritik karar vardı.

Dakika 63’de Rafael, Beşiktaş ceza alanı ön çizgisi üzerinde düşürüldü. Hakem penaltı kararı verdi ancak VAR müdahalesi oldu ve pozisyonun dışarıda olduğu söylendi.

VAR protokolü gereği bu tarz pozisyonlarda monitöre gidilmeden karar veriliyor ve hakem penaltıyı iptal ederek dışarıdan direkt serbest vuruş ile oyuna başladı ancak bu pozisyon için %100 içeride ya da dışarıda demek mümkün değil ve oyuncuya iki müdahale oluyor; biri çizgi üstünde gibi. Kısacası VAR müdahalesi gereksizdi. Hakemin kararı, yani penaltı, daha doğru bir karar olurdu.

Bir diğeri de Mehmet Topal’ın açık bir şekilde topa hamlesi ve elle oynama sonrası gelen penaltı kararıydı. Karar doğruydu.

TRABZONSPOR-ERZURUMSPOR (Erkan ÖZDAMAR)

Bu müsabakada Erzurumspor’un iptal edilen golü gündem oldu.

Pozisyona baktığımızda hem hücum hem de savunma oyuncusu topla oynama niyetiyle topa ayak uzatıyorlar ve önce topa savunma oyuncusu dokunuyor. Hemen akabindeki hücum oyuncusunun ayağı savunma oyuncusuna temas ediyor fakat bu müdahale bir çarpışma gibi değerlendirilmeliydi yani savunma bu müdahaleden etkilenmiyor dolayısıyla gol iptali hatalı bir karardı. Golün geçerli sayılması gerekiyordu.

Erzurumspor'dan VAR tepkisi! Gol iptalinin ardından... - BŞB Erzurumspor  Haberleri - Spor

KARAGÜMRÜK-SİVASSPOR (Hüseyin GÖÇEK)

Karagümrük ceza alanı içerisinde Sivassporlu defans oyuncusu topla oynama niyetinde ve oynuyor. Rakibine hiç bir müdahalesi yoktu. Hatalı ve kabul görmeyen bir penaltı kararı verildi. VAR’ın mutlaka izleme tavsiyesiyle bir müdahalede bulunması gerekirdi fakat neden müdahale olmadı anlamak mümkün değil.

GÖZTEPE-ANKARAGÜCÜ (Fırat AYDINUS)

Ankaragücü lehine çalınan bir penaltı pozisyonu izledik. Defans oyuncusunun elle üstten hafif bir itme hareketi var fakat penaltı için yeterli değil diye düşünüyorum. Ayakla herhangi bir müdahale göremedim. Penaltı kararının hatalı olduğunu düşünüyorum.

VAR olmadığı yönünde fikir bildirerek hakeme izleme tavsiyesinde bulundu ancak hakem izlemesine rağmen kararının arkasında durdu.

KONYASPOR-KASIMPAŞA (Yasin KOL)

Konyaspor’un son dakikada gelen galibiyet golü öncesinde Kravets, rakibini açık bir şekilde iterek düşürüyor. Bu itme bir faulü gerektirecek nitelikteydi.

Bu nedenle gol iptali daha doğru bir karar olurdu. Müsabakanın hakeminin değerlendirmesi zor, fakat VAR’ın çok kolay tespit edebileceği bir pozisyondu ve mutlaka müdahale edilmesi gerekiyordu.

GALATASARAY-KAYSERİSPOR (TURGUT DOMAN)

Bu müsabakada iki pozisyon tartışma konusu oldu.

İlk pozisyon Galatasaray ceza alanı ön çizgisine yakın alanda Linnes ve Muğdat mücadelesinde Linnes rakibinin kolundan tutarak çekiyor ve düşürüyor. Bir faul ve sarı kart kararı en doğru olandı fakat hakem devam ettirdi. Bariz gol şansı olması gerektiği yönünde söylemler oldu ancak top havadan geliyor ve topun kontrolünün kimde olduğu belli olmadığı için bu tarz pozisyonlar kırmızı kart olarak değerlendirilmiyor.

İkinci pozisyon ise Galatasaray lehine çalınan penaltıydı. Muğdat rakibin ayağına penaltı ve sarı kart gerektirecek bir müdahalede bulunuyor. Maç içerisinde bu basmayı tespit etmek çok zordu ve en doğru açıyı VAR hakemi görebilirdi. Ki öyle de oldu… Onun uyarısıyla penaltı ve ihraç kararı doğru olarak uygulandı.

Muğdat Çelik: “Kırmızı kartı hak etmedim” - Son dakika Kayserispor haberleri

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya