SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Tarafsız Gözlem: Patlak Fren

Tarafsız Gözlem | 25.12.2020 11:30

Seçim Demirel, hakem kararlarının maçların tamamen önüne geçtiği hafta içi mesaisiyle tamamlanan Süper Lig'de 14. haftayı kaleme aldı.

Tarafsız Gözlem: Patlak Fren

Sezon başından beri Merkez Hakem Kurulu’nun genç hakemlere şans verme politikasındaki kamuoyu desteği üst düzeydeydi. Haftalar ilerledikçe MHK bu desteği hoyratça kullanarak haftanın en kritik, zorluk derecesi yüksek maçlarında genç hakemleri görevlendirmeye başladı. Fakat işler hiç de bekledikleri gibi gitmedi ve maçlarda skora etki eden, kabul görmeyen hatalar yapılmaya başlandı.

Bu hatalardan sonra kamuoyunda hakemler ve MHK’ya tepkiler sertleşti.

İlk tepki Fenerbahçe-Beşiktaş maçına atanan ve kötü performans sergileyen Tugay Kaan Numanoğlu’na geldi ve sonrasında bu hafta oynanan Fenerbahçe-Başakşehir maçının hakemi Bahattin Şimşek’ in performansı bardağı taşıran son damla oldu.

13. hafta tarafsız gözlem yazımda Trabzonspor-Rizespor maçının VAR hakemi Bahattin Şimşek’in kötü performansından sonra zorluk derecesi bu kadar yüksek bir müsabakada hakem olarak görevlendirilmesinin doğru olmadığını ifade etmiştim.

Gelelim 14. hafta tartışılan hakem kararlarına;

 

FENEREBAHÇE-BAŞAKŞEHİR (BAHATTİN ŞİMŞEK)

Maçın hemen başında, Başakşehir’in golü öncesi Sinan Gümüş’ün rakibine faul yaptığı gerekçesiyle çalınan bir düdük ve sonrasında gelen bir gol var. Fakat pozisyona baktığımızda faulü gerektirecek bir müdahale olmadığını gördük. Hakemin yaptığı ilk hata buydu.

Dakika 12’de bana göre skandal nitelikte bir hata yapıldı. Gustavo’nun rakibine dönük, kramponlarının çivileriyle, hız alarak, yaralayıcı ve sakatlayıcı, ayakları düz bir şekilde rakibine teması kurallar gereği net bir kırmızı kartı gerektiriyordu ama hakem sarı kartını çıkardı. Bunun üzerine doğru olarak VAR müdahalesi yapıldı fakat pozisyonun tekrarını izleyen hakem çok büyük bir hata yaparak kararının arkasında durdu.

Dakika 63’de rakip ceza alında Sinan Gümüş defans oyuncusunun orantısız kalça müdahalesiyle yerde kaldı ve bu müdahale bana göre bir penaltıyı gerektiriyordu fakat oyun devam etti.

Dakika 69’da Rafael-Thiam pozisyonunda Rafael’in rakibine hiçbir müdahalesi yokken hakemin pozisyonu yanlış yorumlaması sonucu gelen bir faul düdüğü sarı kart ve devamında sinirlenerek topa vuran Rafael’in ikinci ihtardan ihracı, ikinci büyük hata olarak yerini aldı. Bu pozisyon için VAR’ın yanlış oyuncuya kart gerekçesiyle müdahale etmesi gerektiği yönünde söylemler olsa da hakem yanlış oyuncuya değil, hatalı yorumu nedeniyle doğru olduğunu düşündüğü oyuncuya sarı kartını çıkardığı için VAR karışamazdı ve karışmadı da.

Sonuç olarak hakem skora direk etki eden büyük hatalarla bu müsabakayı tamamladı.

 

ANKARAGÜCÜ-BEŞİKTAŞ (HALİS ÖZKAHYA)

Bu müsabakada tek bir pozisyon gündem oldu. Beşiktaş’ın Larin ile bulduğu gol, faul gerekçesiyle iptal edildi. Pozisyona baktığımızda Larin kendi ayakları üzerinde topa doğru sıçrıyor sonrasında elini rakibinin omuzuna koyuyor. Rakibinin bu eli hissederek abartılı düşüşüne aldana hakem top daha gol olmadan erken bir düdük çaldı ve VAR kontrolünü engellemiş oldu. Bir FIFA hakeminin yapmayacağı bir hataydı bu.

Ankaragücü Beşiktaş maç özeti izle

Ban göre pozisyonda faulü gerektirecek bir müdahale yoktu ve gol verilmeliydi.

 

KAYSERİSPOR-KONYASPOR (ALİ PALABIYIK)

Bu müsabakada yoruma açık iki penaltı kararı var ve hakemin kararları desteklenebilir. Fakat Kayserisporlu oyuncu Lennon’un ikinci ihtardan ihracı son derece hatalıydı. İlk sarı kartı kontrolsüz hareket ve doğruydu. İkinci sarı kart rakip ceza alanı içerisinde penaltı beklentisi ile aldatmadan geldi. Pozisyona baktığımızda rakibinin Lennon’a bir müdahalesi olduğu ve bu nedenle yerde kaldığı görünüyor. Hakem yanlış bir yorum yaparak hatalı bir karar vermiş oldu.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya