SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Tarafsız Gözlem: Savunma

Tarafsız Gözlem | 29.12.2020 11:30

Süper Lig'de 15. hafta, hakemlerin gündem olmadığı, görece başarılı bir hafta olarak tamamlandı. Seçim Demirel ise öne çıkan hakem performanslarını kaleme aldı.

Tarafsız Gözlem: Savunma

Süper Lig’de hafta içi maçlarıyla beraber arka arkaya üç hafta tamamlanmış oldu. Oynanan bu üç haftalık maç periyodu sonunda en kritik ve en çok gündem olan, tabi ki Fenerbahçe-Başakşehir maçında Hakem Bahattin Şimşek’in verdiği, vermediği kararlarlar ile maçın önüne geçmesi ve sonrasında müsabakada ihraç edilen Başakşehirli futbolcu Rafael’in ihracının TFF Disiplin Kurulu tarafından iptal edilmesi oldu.

Daha sonrasında basına yansıyan bilgilerde Disiplin Kurulu’nun kart iptal nedeninin yanlış oyuncuya kart uygulaması olduğunu okuduk. Fakat müsabakada hakemin kimlik karıştırma değil pozisyonu yanlış değerlendirerek hatalı kart uygulamasında bulunduğunu hepimiz izledik. Bu kart iptali hakem camiasının saygınlığına ciddi anlamda zarar verecektir ve zaten güven problemi yaşanırken bunu katbekat artıracaktır fikrindeyim.

Serdar Tatlı başkanlığındaki MHK’nın 15. hafta hakem atamalarına baktığımızda Bahattin Şimşek skandalından sonra genç hakem ısrarını askıya aldıklarını hissedebildik.  Daha çok tecrübeli isimler görevlendirilmişlerdi.

Oynanan müsabakalar sonrasında bir önceki haftaya göre nispeten hakemlerin daha az konuşulduğu, gündem oluşturmadıkları bir hafta tamamlandı diyebiliriz.

Fakat VAR müdahalelerindeki standartsızlık had safhalara ulaştı. MHK’nın bir an önce bu konuda harekete geçmesi gerekiyor aksi halde büyük sorunlarla, tepkilerle karşı karşıya kalacaklar.

Gelelim haftanın tartışmalı hakem kararlarına;

 

TRABZONSPOR-GALATASARAY (HALİL UMUT MELER)

MHK Başkanı sayın Serdar Tatlı kısa bir süre önce katıldığı bir televizyon kanalında ‘’el, kol doğal konumda değilse ve top, kola temas ederse topun nereden, nasıl geldiğinin hiçbir önemi yok’’ demişti.

Trabzonspor ceza alanı içerisinde kolları doğal konumda olmayan Edgar’ın koluna gelen bir top gördük. VAR incelemesine rağmen devam kararı çıktı ki anlamak çok zor. Bir penaltı kararı çıkmalıydı.

 

GENÇLERBİRLİĞİ-KAYSERİSPOR (CÜNEYT ÇAKIR)

Bu müsabakada dört gol iptali izledik. Hakem kararlarına baktığımızda VAR müdahalelerindeki standartsızlık dikkat çekiciydi.

Gençlerbirliği’nin iptal edilen bir golünde Gençlerbirliği oyuncusunun golden önce elini rakibinin sırtına koyarak ittiği gerekçesi sonrası gereksiz bir VAR müdahalesi ve pozisyonu izleyerek golü iptal eden hakemin hata yaptığını gördük.

Bu pozisyon dışındaki gol iptalleri doğruydu.

Cüneyt Çakır'ın yönettiği maçta tarih yazıldı! 4'ü iptal 9 gol…

BEŞİKTAŞ-SİVASSPOR (ARDA KARDEŞLER)

Bu müsabakadaki tek tartışmalı pozisyon Beşiktaş’ın attığı ilk gol öncesi topun taç çizgisini terk edip, etmediği ile ilgiliydi.

Pozisyona baktığımızda yayıncı kuruluşun verdiği görüntülere göre kesin bir sonuca varmak mümkün değil.

Top görüntü itibari ile dışarıda görünse de iz düşümünün çizgide olup olmadığını tespit etmek çok zor. Bu nedenle bu pozisyon için hakemlerin verdiği karara saygı duymak gerekir.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya